Günlük Tablo

10 Şubat Korona Tablosu Bugünkü Vaka Vefat Sayıları

10 Şubat 2021 Çarşamba yeni Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Son tabloya göre test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu?Bugün toplanan Bilim Kurulundan ne gibi kararlar çıkması bekleniyor ? Türkiye, Biontech ile beraber ortak aşı üretimi mi yapılacak ? Türkiye’de aşı çalışmaları ne durumda ? Aşı kaynaklı ölüm oldu mu ? Okullar açıldığında çocuğunu okula göndermeyi düşünen velilerin yüzdesi kaç ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

9 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank:

  • Uğur Şahin’e ortak üretim için teklifimizi yaptık. Kendisi Türkiye’de çalışma yapmak istiyor.
  • Şu anda insan deneyleri başlayacak 3 aşı adayımız var. Bunlar, inaktif, VLP ve adenovirüs temelli aşılar.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: ”Türkiye’de aşıdan kaynaklı ölüm vakası duymadım. Bu konuyu Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri takip ediyor. Eğer böyle ilişkilendirilmiş bir durum olsa mutlaka duyulurdu. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı yan etkilerinin takibi ile ilgili özel birim var Benim bildiğim kadarıyla da önemli bir yan etki bildirilmedi. ilk dozda hiçbir yan etki olmamışsa zaten ikinci doz için de huzursuzlanacak bir şey yok.”

Ankara İl Pandemi Kurulu üyesi Aksakal: Aşıya ulaşabilen ülkeler aşı pasaportu talep edebilir. Türkiye de kendi toplumunu korumak için bunu uygulamak durumunda kalabilir.

Araştırma: Türkiye’de toplumun %67’si, okulların açılması durumunda çocuğunu okula göndermeyi düşünüyor.

Araştırma: Türkiye’de koronavirüse yakalanmayacağını düşünenlerin oranı %31’e yükseldi. Salgınla mücadelede alınan kamusal tedbirlerin işe yaramayacağını düşünenlerin oranı ise %53’ten %22’ye düştü. Her on kişiden sekizi çeşitli mecburiyetler nedeni ile sokağa çıkarken, zorunlu olmasa bile keyif için sokağa çıkanların oranı %30.

Antalya’da okul, fabrika vb. kalabalık toplu yaşam alanlarında pozitif vaka tespit edilmesi durumunda, semptomu olan veya olmayan herkese test yapılacak.

Dünyadan Haberler

Dünya Sağlık Örgütü, Oxford/Astrazeneca ortak yapımı koronavirüs aşısının 65 yaş üstü bireylerde kullanılmasını tavsiye etti.

AB Komisyonu Başkanı: “Aşılara onay vermede geç kaldık. Toplu üretim konusunda çok fazla iyimserdik”

Oxford Araştırması: Pulmicort koronavirüsün ilk 7 gününde uygulanırsa, hastaneye yatış %90 azalıyor.

Uzmanlardan uyarı: Salgında obezite arttı, ev yemekleri tüketin.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da tam karantina ilan edildi.

İngiltere, 2. kez değişikliğe uğrayan B.1.1.7 mutasyonunun yeni türünü (Bristol) “endişe verici” olarak tanımladı.

10 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu