Günlük Tablo

12 Ocak Korona Tablosu Yeni Vaka Vefat Sayısı Kaç ?

12 Ocak 2021 Salı Türkiye’nin bugünkü Corona Tablosu açıklandı mı ? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayılarında gelişmeler nasıl ? Türkiye’nin yerli ve milli koronavirüs MRNA aşısı ne zaman hazır olacak ? Alman aşısı Türkiye’ye ne zaman geliyor ? Mutasyonlarla ilgili son durum ne ? Aşı yaptıranlar aşı olduktan sonra da virüsü bulaştırabiliyor mu ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

11 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Dün Akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millete Sesleniş Konuşması

Türkiye’den Önemli Gelişmeler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: “Üniversite öğrencisi arkadaşlarımız okullarını çok özlediler. Biz de öğrencilerimizi çok özledik. Biraz daha sabretmek gerekiyor. Şu önümüzdeki 1-1,5 ayı bir görelim. Aşılama nasıl gidiyor bunu görüp ona göre karar verelim. Her üniversite kendi imkanları kendi eğitim koşulları kendi fakültesinin gerekleri doğrultusunda uzaktan eğitime ya da yüz yüze eğitime karar verecektir.”

Hükümet yetkilileri, Alman ilaç firması BioNTech’le yapılan anlaşma gereği ilk 500 bin aşının da 10 gün içinde Türkiye’de olacağını öne sürdüler. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü olanlar, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak.

Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Paköz: “Koronavirüsün hem merkezi sinir sistemi hem de periferik sinir sistemi üzerinde etkileri var.”

Selçuk Üniversitesi’nin geliştirdiği mRNA aşısı, yaz aylarında hizmete sunulacak.

Prof. Dr. Derya Unutmaz: “(Japonya varyantı) Bu hem İngiltere’deki bulaştırmayı artıran mutasyon hem de Güney Afrika’da antikorlara karşı olduğu sanılan bir mutasyonun bir araya gelip aynı virüste olması sonucu. Eğer doğru ise hiç iyi haber değil…”

Dünya’dan Önemli Gelişmeler

Geçen yıl üretilen 53 milyar maskenin en az %3’ü denizleri kirletti. Doğaya atılan bir maske 450 yılda yok oluyor.

Avrupa Birliği, COVID-19 aşısı olan turistler için vize başvurularını yeniden başlatmaya hazırlanıyor. Aşı olmayanların ise vize başvurusu alınmayacak.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: “Henüz aşı olmamıza izin verilmedi, önümüzdeki haftalarda biz de aşı olabiliriz.”

Vuhan’da yapılan araştırma Kovid-19’u yenen 4 kişiden 3’ünün 6 ay sonra sağlık sorunu yaşadığını gösterdi. Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63’ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26’sında uyumakta zorluk ve yüzde 23’ünde depresyon gözlendiği belirtildi.

Moderna: “Aşı en az 1 yıl bağışıklık sağlayacak. 2021 yılında 1 milyar doz üretim hedefliyoruz.”

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock: “Aşıyı yaptırdıktan sonra Covid’i ne kadar bulaştırıp bulaştırmayacağınız bilinmiyor.”

Avusturya ve İtalya’da karantina karşıtı yürüyüş ve protestolar yapıldı.

12 Ocak Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu