Günlük Tablo

13 Şubat Bugünkü Korona Tablosu Son Dakika Haberler

13 Şubat 2021 Cumartesi son güncel Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Kadir Topbaş hayatını mı kaybetti ? Bilim Kurulu Üyelerinden son açıklamalar neler ? Liselerde yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor ? Dünya’da son 24 saatte yaşananlar neler ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

12 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş (76), Koronavirüs salgını nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kadir Topbaş’on oğlu Ömer Topbaş: “Babam koronavirüsü atlatmıştı ama sonrasında bağışıklığının düşmesiyle çoklu organ yetmezliği gelişti ve tekrar yoğun bakıma alındı. 30 dakika önce de babamı kaybettik.” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, “Öyle bir virüsle karşılaştık ki Vuhan’dan çok daha hızlı, vaka sayısı 100 bin olursa bin kişiyi kaybederiz. Yoğun bakımlara yüklenilmesinden bir parça tedirginiz”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasöksüz: “+65 yaş grubunda aşılama sayesinde ölüm oranlarında düşüş olacaktır. Böylelikle, yaşlılara uygulanan sınırlamaların hafiflemesi de mümkün olacak.”

Prof. Dr. İlhan: Türkiye’de neredeyse her 10 koronavirüs hastasından birisi sağlık çalışanı. Kanıta dayalı olmayan, mücadeleyi bozan paylaşımlar (maskeyi çıkarıyoruz etiketi), onları çok üzüyor.

Bilim Kurulu üyesi Akın: İstanbul’daki sıkıntı önlemlere uyulmaması, önlemlerin yeteri kadar denetlenmemesi ve toplumun bu konuda ihmalkar, umursamaz davranmasıdır.

KKTC: Mutasyonlu virüs vakaları, Şubat ayının ilk 10 gününde 3,5 katına çıktı.

Mikrobiyolog Dr. Alver: “Yanmış portakal, hindi otu, arı sokması ya da etil alkol.. İnternet koronavirüse iyi geldiği iddia edilen bu saçma hurafelerle dolu. Yetmezmiş gibi bir de sosyal medyada ‘Maskeyi çıkarıyoruz’ etiketiyle tehlikeli bir kampanya başlatıldı. Gaza gelmeyelim!”

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Mart’tan itibaren liselerde yüz yüze eğitimin haftada en az 16, en fazla 24 saat olacağını bildirdi.

Dünyadan Haberler

Oxford/AstraZeneca aşısı çocuklar üzerinde denenecek: İlk çalışmada 6-17 yaş arası 300 çocuk yer alacak.

Fransa Sağlık Yüksek Otoritesi daha önce koronavirüse yakalanmış kişilerde doğal bağışıklığın en az 6 ay sürdüğünü açıkladı.

Merkel: Koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinde ihtiyatlı olunması gerekiyor.

Lancet: Coronavac aşısının 60 yaş üzeri kişilerde koruyuculuk oranı %98.

Uzmanlar uyardı: Dezenfektanlar, standartlara uygun değilse; ciltte tahribat ve gözde körlük gibi sağlık sorunları olabilir.

Oxford Üniversitesi: mRNA aşılarının 2. dozunu alanlar, virüs ve mutasyonlarına karşı güçlü koruma elde ediyor.

Dünya genelinde tam aşılanan (iki doz) kişi sayısı 24.6 milyonu aştı: (%0,31)

AB, nüfusun %70’ini aşılama hedefini yaz sonuna uzattı.

8 gelişmiş ülkede yapılan araştırmaya göre; erkeklerin kadınlara oranla daha az önlem aldığı sonucuna varıldı.

ABD’de bir doz BioNTech aşısı alan hamile kadın, kordon kanında virüse karşı antikoru olan bir bebek doğurdu.

ABD Başkanı Joe Biden: 2022’ye kadar maske takın.

13 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

2020 yılı baharından bu yana gönüllü olarak emek verdiğimiz ve kar amacı gütmediğimiz ”www.koronavirus.info.tr” websitemizi maliyetinin çok altına devrediyoruz. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz. https://koronavirus.info.tr/iletisim/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu