Günlük Tablo

14 Şubat Son Dakika Korona Tablosu ve Haberler

14 Şubat 2021 Pazar bugünkü Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Bilim Kurulu üyelerinden son açıklamalar neler ? Koronavirüs çiçeklerden bulaşır mı ? Hayat ne zaman normale dönecek ? Restoran ve kafeler ne zaman açılacak ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

13 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer, Türkiye’de 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu açıkladı. Ayrıca Tezer, Türkiye’ye özgü koronavirüs varyantlarının çıktığını açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz: Aşının bu yılı kurtarması diye bir şey söz konusu değil. Ama önümüzdeki yılı kurtarmak için, aşılama çalışmalarını çok hızlandırmamız gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı, uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan lokanta ve kafelerin açılması için çareler arıyor. Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafelerin açılması gündemde. (Hürriyet)

Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Topkaya: Coronavirüs, bitki hücresinde yaşamıyor. Dolayısıyla virüsün çiçeklerle veya süs bitkileriyle bulaşma durumu bildirilmedi ama çiçekçilerin maskelerini doğru takması önemli.

Prof. Dr. Özlü: “Dikkatli olmazsak, yeni varyantlarla birlikte yeniden darbe yiyebiliriz. Normalleşmeye dönük beklentilerimiz aksayabilir ve süreç daha da uzayabilir.”

Dünyadan Haberler

Covid-19’un başladığı ülke olarak bilinen Çin, toplam vaka sayısıyla dünya genelinde 84. sıraya geriledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkenin en büyük kenti Auckland’da üç yeni koronavirüs vakasının görülmesinin ardından sokağa çıkma kısıtlamalarını geri getirdi.

Araştırma: Koronavirüs, felç riskini 7,5 kat artıyor.

Araştırma/CDC: Tek kullanımlık maskenin üzerine kumaş maske takmanın, corona virüse karşı daha fazla koruma sağladığı tespit edildi.

Brezilya’nın Amazon ormanlarında yaşayan yerli halk, aşı olmamak için sağlık görevlilerine ok ve yaylarla saldırıyor.

Aşılama başladığından bu yana, Avrupa’da COVID-19’dan ölüm oranı %29 düştü.

Dünya genelinde tam aşılanan (iki doz) kişi sayısı 25.5 milyonu aştı: (%0,33)

Dünya genelinde bilinen koronavirüs vaka sayısı 109 milyonu aştı.

Koronavirüs’ün kökeni kesin olarak belirlenmese de, laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığı kesinleşti.

İngiltere Sağlık Bakanı Hancock: Yıl sonuna doğru Covid-19, salgın olmaktan çıkıp, gripte olduğu gibi ‘birlikte yaşanabilir’ bir hastalık haline gelebilir.

14 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu