Günlük Tablo

18 Şubat Korona Tablosu ve Son Dakika Haberler

18 Şubat 2021 Perşembe bugünkü Koroanvirüs Tablosu açıklandı mı? Yeni tabloya göre test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü konuşmasında çok önemli neler söyledi ? Hangi illerde vaka sayısı artarken, hangilerinde düştü ? Restoran ve kafelerle ilgili son gelişmeler neler ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

17 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Neler Paylaştı ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millete Sesleniş Konuşması

Türkiye’den Haberler

Araştırma: Türkiye’de her 10 vatandaştan 7’si misafir ağırlamak veya misafirliğe gitmek çok riskli diyor. Toplumun %74’ü bu sene sonundan önce salgının biteceğini düşünmüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Sinovac ile yaptığımız anlaşmaya göre Nisan sonuna kadar 100 milyon doz aşı elimizde olacak.”

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan anketin sonuçları belli oldu. Buna göre öğrencilerin %27’si bahar dönemindeki eğitim sürecinin yüz yüze, %47’si ise çevrimiçi olmasını istedi. Karma bir şekilde yapılmasını tercih edenlerin oranı ise %26 oldu.

Prof. Dr. Levent Akın: Şu anda aşılama oranı 5 milyonu buldu. Bu rakam 15-20 milyonu aştığı zaman rahatladığımızı göreceğiz. Eldeki araştırma sonuçları Sinovac aşısının işe yaradığı konusunda önemli bilgi veriyor.

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz: Restoranlar eskisi gibi hizmet vermeyebilir. HES kodu ile misafir kabul edecekler. Örneğin %25’lik bir kapasite ile açılabilirler. Misafirlere bir süre kısıtlaması uygulanabilir. Havaların ısınması ile beraber dış mekanlar da açılacak. Mesafeler açılınca insanlar daha geniş oturabilecek. Restoran ve kafelerdeki gevşeme de Mart başından itibaren olacak.

Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 5 milyon 700 bini aştı. 828 bin kişi aşının ikinci dozunu aldı.

Dünyadan Haberler

The Lancet: COVID-19 hastalarının dörtte üçünden fazlası ilk defa hastalanmalarından sonraki altı ay içerisinde en az bir adet semptom göstermeye devam ediyorlar.

Bill Gates: “Yeni koronavirüs varyantlarıyla mücadele etmek için üçüncü doz aşı gerekebilir.”

Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analize göre; yüzdeki kıl ve sakalın, maske etkinliğini azalttığı tespit edildi.

Oxford Üniversitesi, etnik köken ve yoksulluğu ilk kez koronavirüs ölümlerinde risk faktörleri arasında gösterdi.

Rus bilim insanı Kalinkin: Uykusuzluk, corona virüs kapma riskini %250 oranında artırıyor.

Kovid-somnia (Uyku bozukluğu): Corona virüs salgını süreci, güçlü bir bağışıklık için büyük öneme sahip olan uyku düzenini ve kalitesini bozdu.

İngiltere’de Covid aşılamasından sonra, en yaşlı ve virüsten en çok etkilenen popülasyonda ölümler azaldı.

İtalya’da, Afrika’dan dönen ve pozitif çıkan bir kişide ülkede henüz hiç görülmemiş bir mutasyon türü tespit edildi.

18 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

2020 yılı baharından bu yana gönüllü olarak emek verdiğimiz ve kar amacı gütmediğimiz ”www.koronavirus.info.tr” websitemizi maliyetinin çok altına devrediyoruz. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz. https://koronavirus.info.tr/iletisim/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu