Günlük Tablo

19 Şubat Bugünkü Korona Tablosu ve Önemli Haberler

19 Şubat 2021 Cuma yeni Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Bugünkü tabloyla beraber test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Türkiye ve Dünya’dan koronavirüse dair son dakika en sıcak haberler neler ? Aşı, mutasyon, eğitim hangi konularda ne gibi gelişmeler var ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

18 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Neler Paylaştı ?

Türkiye’den Haberler

Bilim Kurulu üyesi İlhan: “Diyelim ki orta riskli olan bir ilimizde kurallara uyulmadı, sosyal mekanlarda açılma meydana geldi, insanlar daha çok bir araya geldi, sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. O illerde tekrar değerlendirme yapılarak yüksek riskli duruma geçebilir.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: “Kısıtlamadan muaf olanlar gezmeye çıkıyor, olmaz.”

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Mart’tan itibaren mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanmasına karar verdi.

Türkiye’de aşılama: • Toplam yapılan aşı sayısı: 6.473.866 • 1.doz uygulanan kişi sayısı: 5.474.736 • 2.doz uygulanan kişi sayısı: 1.000.442 • 100 kişi başına oran: %7.3 • İkinci doz oranı: %1.3 • Dünya sıralaması: 6 • Günlük aşılama hızı: 600 bin doz

BioNTech aşısında tedarik süreci netleşti. Yaklaşık 800 bin doz aşının bu ay içinde gelmesi bekleniyor. Aşı sırası gelen vatandaşlara bu seçenek de sunulacak. Onayları alınacak. Özellikle 60 yaş ve altındaki gruba bu aşı da önerilecek.

1 Mart’tan itibaren pandemi yönetiminde her il kendi durumunu görerek, tedbirleri değerlendirecek. Düşük riskli iller “mavi”, orta risk “sarı”, yüksek risk “turuncu”, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterilecek.

Araştırma: Türkiye’nin %79’u “başkalarının yeteri kadar önlem almaması nedeniyle salgının sona ermeyeceğine dair umutsuzluğa katılıyorum” ifadesine katılıyor.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl: “Karadeniz’de bazı illerimizde vaka sayılarının yüksek olduğu görülüyor. Bu nedenle Trabzon varyantı, Rize varyantı gibi yeni mutasyonlar ortaya çıkabilir. Bu yeni mutasyonlar daha bulaşıcı olabilir, aşıya direnç oluşturabilir.”

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı: 1 yıl içinde toplumda çok sık maske kullanıldı. Hiçbir şekilde ne akciğer ne kalp üzerine, solunum sistemi, beyin üzerine etki oluşmadı.

Dünyadan Haberler

İsrail’de yapılan bir araştırmaya göre Pfizer-BionTech aşısının ilk dozu koronavirüse karşı %75 etkili. İsrail’de bazı kafe ve barlar, aşılama merkezi olarak kullanılıyor. Aşı olanlara ücretsiz içecek sunuluyor.

Covid-19 ölümleri, ABD vatandaşlarının ortalama yaşam süresini 1 yıl azaltarak 77,8’e düşürdü.

Dünya Sağlık Örgütü: “Koronavirüs insanlara tavşan ve gelincik porsukları tarafından bulaştırılmış olabilir.”

GSK ve Curevac, yeni varyantları hedefleyerek 100 milyon doz civarında mRNA aşısı geliştirecek.

Yunanistan’da yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle çok sayıda Covid-19 aşısı kullanılamaz hale geldi.

DSÖ Başkanı Tedros: Küresel vaka sayısının art arda 5. haftada azaldığını bildirmekten mutluluk duyuyorum.

New England Journal of Medicine: Kanadalı iki araştırmacı, Pfizer aşısının ilk dozunun %92,6’lık bir etkinliğe sahip olduğunu buldu.

Moderna, Güney Afrika mutasyonunun, aşının antikor korumasını 6 kat azalttığını açıkladı.

19 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

2020 yılı baharından bu yana gönüllü olarak emek verdiğimiz ve kar amacı gütmediğimiz ”www.koronavirus.info.tr” websitemizi maliyetinin çok altına devrediyoruz. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz. https://koronavirus.info.tr/iletisim/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu