Günlük Tablo

2 Ocak Korona Tablosu Vaka Vefat Sayısı Bugün

2 Ocak 2021 Cumartesi bugünkü korona tablosu açıklandı mı? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı ne oldu ? Türk aşısı ne zamana hazır olacak ? Türkiye’de şu ana dek kaç kişide koronavirüs mutasyonu tespit edildi ? 2 doz halinde uygulanacak olan aşı neden 14 gün yerine 28 gün arayla yapılacak ? Hangi ülkede insanların çoğu aşı yaptırmak istemiyor ? Hangi ülke 2. doz aşılamayı yapmayacağını açıkladı ? Detaylar için aşağı kaydırabilirsiniz.

1 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye’de 158 bin 103 yeni test yapıldı. 12 bin 203 vakayla beraber 1.908 yeni hasta tespit edildi. 212 vatandaş hayatını kaybetti. 14 bin 110 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 3 bin 891’e düşmüştü.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Son 24 Saatte Neler Paylaştı ?

Türkiye’den Son Dakika Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İnşallah en geç nisan ayında, geliştirme çalışmaları hızla süren kendi aşılarımızı da kullanıma hazır hale getirmiş olacağız.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer: ” Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısının Çin’de yaklaşık 700 bin dozda uygulandığını biliyoruz. Bunlar Çin’de acil kullanım izinlerine bağlı olarak kullanıldı.Ancak Çin de ülkemizdeki verileri çok dikkatle ve merakla bekliyor. Çünkü Çin’de şu anda Faz3 çalışmaları yapılamıyor. Neden? Çin’de Mayıs ayından beri koronavirüs hastalığı yok. “

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Kızkeçeli Mahallesi’nde koronavirüsün yeni türünü taşıyan ve evinde karantina altında erkek hasta, bu sabah saatlerinde sıkı önlemler eşliğinde KYK yurduna götürüldü.

Prof. Dr. Neslihan Arhun: “Virüs bulaştırmayayım diye 6 aydır görmediğim babamı, iyileştikten bir gün sonra Kovid’e bağlı komplikasyon sebebiyle kaybettik. Keşke görseymişim..”

Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısının Türkiye’deki Faz-3 çalışmalarında gönüllü yer alan Doç. Dr. Yolbaş, bir ay önce aşı yaptırdı. Tek doz uygulanan aşıdan 3 hafta sonra test yaptıran Yolbaş’ta, koronavirüse karşı yeterli düzeyde antikor oluştuğu belirlendi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer: “Aşı, 0-28 gün aralıkla uygulandığında antikor, yani bağışık yanıtının 0-14 günde yapılana göre daha yüksek olduğunu görüyoruz”

Türkiye’deki Covid-19 hastalarında daha önce görülmeyen bir yan etki tespit edildi. Son bir ayda hastalığı atlatan 10 kişiden birinde hafıza kaybı ve felce neden olan ‘beyin sisi’ oluştu. Kovid geçiren çocuklarda ise IQ düşüklüğü görülüyor.

Prof. Dr. Derya Uludüz: “Çin kaynaklı vakalar farklılık gösteriyordu. İnme, felç ve aniden düşüp hayatını kaybeden hastaları görüyorduk. Şimdi Kovid geçiren hastaların çoğu, ilk enfeksiyonlarını takiben yaygın bir şekilde nörolojik yakınmalar kümesinden bahsediyor.”

Prof. Dr. Güner Sönmez: “Buna çok şaşırmayalım. Söz konusu mutasyonun Eylül’den itibaren dolaşımda olduğu biliniyor. Ülkemize girişte 1 hafta öncesine kadar negatif PCR test sonucu ibraz etme zorunluluğu yoktu. Saptanması sürpriz değil, tahmin ettiğimiz bir şeydi.”

Dünyadan Önemli Gelişmeler

Çin Bulaşıcı Hastalık Uzmanı Guangfa: “Aşılama, ABD’yi salgından kurtaramaz. 200 milyondan fazla insanı yaklaşık iki veya üç ay içinde aşılamak gerçekçi değil.”

Pfizer ve BioNTech, aşı denemelerinde plasebo (boş) alan gönüllülere, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren öncelikli olarak gerçek aşı sunacak.


Fransa’da ilk üç günde sadece 300 kişi aşı yaptırdı. Ülke genelinde yapılan araştırmaya göre; aşı yaptırmak isteyenlerin oranı %35. Fransa’da doktor ve hemşirelere, koronavirüs aşısı yaptırmaya ikna ettikleri her birey için kişi başı maaşlarına 5.40€ ek ödeme yapılacak.

Dr. Fauci: “Amerika Birleşik Devletleri, daha fazla insanı aşılayabilmek için 2. doz uygulamasını yapmayacak.”


Çin Sağlık Komisyonu: “Paniğe gerek yok. Yeni mutasyon türü, Çin aşısını etkilemeyecek.”

2 Ocak 2021 Cumartesi Bugünkü Korona Tablosu

Bugün Türkiye’de 149 bin 218 test yapıldı. 11 bin 180 yeni vakayla beraber 1.713 yeni hasta tespit edildi. 202 vatandaş hayatını kaybetti. 11 bin 672 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 3 bin 764’e düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu