Günlük Tablo

21 Şubat Korona Tablosu ve Son Dakika Haberler

21 Şubat 2021 Pazar bugünkü Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Yeni gelen verilere göre test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Türkiye’de en yüksek ve en düşük riskli iller hangileri ? Kısıtlamalar nelere göre kaldırılacak ? Bilim Kurulu Üyesi Özlü neler söyledi ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

20 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk: “Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır.”

Prof. Dr. Akın: Biz Ankara’dan ne kadar önlemlere ilişkin karar almış olsak da her ilin kendi dinamiği önemli. Biz tedbirlerin Anayasasını yazarız, ama il pandemi kurulları yasası ve yönetmeliğini çıkarır. Onlar kendi durumlarını en iyi bilendir.

Samsun’da son yapılan PCR testlerinin %50’den fazlasında İngiltere varyantı tespit edildi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Haftasonları mesela, sokağa çıkma yasağı var ama pek çok kişi arabasıyla seyahat ediyor. Sokaklar insan dolu. Mağazalar, marketleri insanlar her zamanki gibi yine dolduruyorlar. Yani kısıtlamaların çok etkinliği kalmadı gibi.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Hafta sonu sokağa çıkmaya ne gerek var? Burada bir gerek var, ihtiyaç var. Toplumun korunması açısından. Her gün 100 vatandaşımız ölüyor. Bu sizin de benim de yakınım olabilir. Sizin anneniz, benim babam, ötekinin kardeşi, olabilir.”

Türkiye’de en yüksek risk kategorisinde bulunan iller: -Trabzon -Rize -Ordu -Giresun -Samsun -Osmaniye -Tokat -Karaman -Adıyaman

En düşük risk kategorisinde bulunan iller: -Şırnak -Hakkari -Bitlis

İllerde 4 kritere göre puan verilerek kısıtlamalarla ilgili karar alınacak:

7-14 günlük vaka sayıları

Testte pozitiflik oranları

Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu

Aşılama durumu

Dünyadan Haberler

Amerikalı araştırma şirketi Spate: Koronavirüs nedeniyle son iki ayda Google’da “saç dökülmesi” ile ilgili aramalar %8 seviyesinde arttı.

Dünya genelinde en az 107 ülkede 200 milyon dozun üstünde aşı vuruldu. Bu dozların %45’i, G-7 ülkeleri vatandaşlarına yapıldı.

İsrail’de 2 doz Pfizer aşısı alan kişiler arasında covid-19 oranı %95,8 azalma gösterdi. İsrail, yarından itibaren önlemleri gevşetiyor. Mağazalar, müzeler, ibadet yerleri, spor salonları, oteller ve yüzme havuzlarına sadece iki doz aşı olan kişiler “yeşil vize” ile giriş yapabilecek.

20 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

2020 yılı baharından bu yana gönüllü olarak emek verdiğimiz ve kar amacı gütmediğimiz ”www.koronavirus.info.tr” websitemizi maliyetinin çok altına devrediyoruz. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz. https://koronavirus.info.tr/iletisim/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu