Günlük Tablo

22 Aralık Günlük Korona Vaka Tablosu Türkiye

22 Aralık 2020 Salı Türkiye Günlük Koronavirüs (Covid-19) Tablosu açıklandı mı ? Son 24 saatte yapılan testler sonucunda kaç yeni vaka ve hasta tespit edildi ? Bugünkü vefat, iyileşen sayısı ve ağır hasta sayısında son durum ne oldu ?

Son Dakika Covid-19 Haberleri

Yeni koronavirüs mutasyonu hangi ülkelere sıçradı ? Bilim Kurulu Üyeleri mutasyonla ilgili neler söyledi ? Çin aşısında önemli gelişmeler mi var ? Koronavirüs aşıları yeni mutasyon üzerinde işe yarayacak mı ? Hepsi için aşağı kaydırabilirsiniz.

21 Aralık Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye’de 196 bin 110 test yapıldı. 19 bin 103 yeni vakayla beraber 3 bin 412 yeni hasta tespit edildi. 254 vatandaş hayatını kaybetti. 34 bin 319 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 5 bin 192’ye düşmüştü.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Sosyal Medya Hesabı Twitter’da Neler Söyledi ?

Bakan Koca covid-19 mutasyonuyla ilgili merak edilen önemli soruların cevabını verdi. Ayrıca Bursa, Konya, Kayseri ve Tekirdağ ile ilgili vaka, yatak ve yoğun bakım doluluğu oranlarını paylaştı.

Kısa Kısa Dünyadan Haberler

Yeni koronavirüs mutasyonu birçok Avrupa ülkesinin ardından Ukrayna ve hatta Nijerya’da da tespit edildi.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Önümüzdeki günlerde koronavirüs mutasyonunu araştıracağız. Aşının mutasyon üzerinde işe yaracağına eminim.

Antarktika’da bir ordu üssünde 36 Şilili askerin koronavirüs testi pozitif çıktı. Böylelikle dünyada koronavirüse rastlanmayan kıta kalmadı.

İsrail 23 Aralık itibariyle en az 10 gün geçerli olmak üzere tüm sınırlarını – geçerli giriş izni olsa dahi – tüm yabancı ülke vatandaşlarının girişlerine kapattı.

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, koronavirüs aşısı oldu.

Brezilya, Sinovac’ın (Çin Aşısı) etkili ve güvenilir olduğunu açıkladı. Sinovac aşısının Faz-3 çalışmasını tamamlayan ilk ülke Brezilya oldu. Çalışmanın verileri 23 Aralık tarihinde paylaşılacak.

Kısa Kısa Türkiye’den Haberler

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: “Covid-19 salgını ikinci dalgasının zirve noktasını geride bıraktık. Hastanede yatan sayısı yüzde 40 oranında, yoğun bakımda yatan sayısı yüzde 25 oranında azaldı” dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı: “Mutasyonlar şimdilik aşıların etkinliğini etkileyecek yapıda değil.Ama bu mutasyon hızı devam ederse aşıların devre dışı kalması kaçınılmaz olur.Spike proteinin hedefleyen aşıları etkileyebilir ve bu durumda Pfizer, Moderna aşıları devre dışı kalabilir” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: “Henüz telaşlanacak bir şey yok. Çünkü; bulaşıcılığın %70 arttığı bulgusu şimdilik sadece bir modelleme sonucu. Bu mutasyon eğer gerçekten orijinal virustan daha hızlı yayılıyor ise, salgının bitmesi için beklediğimiz mutasyonun başlangıcı da olabilir. Ancak istemediğimiz yönde bir mutasyon olursa, zorunlu olarak virüsün yayılmamasına gayret edeceğiz. Sonuç olarak henüz telaşlanacak bir noktada değiliz. Her zamanki gibi dikkatli olmalıyız. ” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: “Türkiye’de bu mutasyona henüz rastlanmadı.” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: “Yapılan laboratuvar çalışmaları mutasyon geçiren virüsün %70 kadar daha bulaştırıcı olduğunu gösterdi. Şu anda virüsün daha ölümcül olduğuna ve aşıyı etkisiz kıldığına dair bir görüş yok” dedi.

22 Aralık Bugünkü Korona Tablosu

Bugün Türkiye genelinde 192 bin 316 test yapıldı. 19 bin 256 vakayla beraber 3 bin 309 yeni hasta tespit edildi. 251 kişi yaşamını yitirdi. 32 bin 110 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 5 bin 8’e düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu