Günlük Tablo

23 Aralık Türkiye Korona Tablosu Vaka Sayısı Kaç ?

23 Aralık 2020 Çarşamba Türkiye Günlük Koronavirüs (Covid-19) Tablosu Açıklandı mı ? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen, ağır hasta sayıları ne oldu ? Covid-19 aşısı mutasyona karşı etkili mi ? Trump yenilmesini koronavirüse mi bağladı ? Bilim Kurulu üyeleri mutasyonla ilgili neler söyledi ? Aşı olduktan bir süre sonra koronavirüs testi pozitif çıkan gönüllü kim ? Türkiye ve Dünyadan son dakika sıcak gelişmeler için aşağı kaydırınız.

22 Aralık Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye genelinde 192 bin 316 test yapıldı. 19 bin 256 vakayla beraber 3 bin 309 yeni hasta tespit edildi. 251 kişi yaşamını yitirdi. 32 bin 110 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 5 bin 8’e düşmüştü.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Sosyal Medyada Neler Paylaştı ?

Kısa Kısa Türkiye’den Haberler

Aşı gönüllüsü olan Habertürk yazarı Kemal Öztürk‘ün koronavirüs testi pozitif çıktı. Öztürk, “16 Aralık’ta test sonucum negatif çıktı. Bunun üzerine aşı çalışmalarına katılabileceğim söylendi. 17 Aralık tarihinde aşı oldum. 22 Aralık’ta testim pozitif çıktı” dedi.

Bugün yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı yarına ertelendi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Akın: “Virüs Aralık’tan bu yana tam 250 kez mutasyona uğradı. Bizde bir kez görüldü. Bu normaldir yaşamak için virüs devamlı bir değişime girmek ister…”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “ Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Virüsün mutasyonu da yeniden bir salgını tetiklemez.”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sayıcı: “Ailece hasta olduk.Gribi 10 ile çarpın, şikayetleriniz o kadar şiddetli. Kaslarınız lime lime oluyor. Akciğer tutulumunuz olmasa bile nefes açlığı çekiyorsunuz. Aldığınız nefes size yetmiyor”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.Ateş Kara : “Ara tatilde rakamlara bakılır, şartlara bakılır ve bence o zaman basamak basamak okulların açılması tartışılabilir; ama bugün için baktığımızda bizim ivedilikle rakamların düşmesini sağlamamız lazım.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: “Virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor.”

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu: “Mutant virüs sadece spike proteinindeki bağlanma bölgesini hedefleyen aşılarda sorun çıkarma potansiyeline sahip. Özellikle Çin aşısı da tam virüs aşısı olduğu için bu mutasyondan etkilenmeyebilir.”

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Virüs mutasyon geçirip, daha tehlikeli hale gelse bile, biz ona fırsat vermedikçe, bize zarar veremez. 2021’i de 2020 gibi virüse kaptırmayalım. Hepimizin hayatı zora girdi, yorulduk. Sürecin daha da uzamaması, zararın büyümemesi için yardımlaşalım.”

Kısa Kısa Dünyadan Haberler

AstraZeneca: “Yeni mutasyonun aşımızı etkileyeceğini düşünmüyoruz.”

İngiltere’de Fransa’ya geçmek için bekleyen tırların sayısı 3 bini geçti. Yasak kaldırıldı ancak sürücüler için negatif test sonucu isteniyor.

Toyota, virüsün mutasyona uğraması nedeniyle İngiltere ve Fransa’da üretimi durdurma kararı aldı.

1. ve 2. dünya savaşından, İspanyol gribinden ve daha sonra Asya gribinden sağ kurtulan 130 yaşındaki Luisa Zappitelliová koronavirüsü yenmeyi başardı. Zappitelliová: “Bütün hastalıklara yakalandım, ama hepsinden kurtuldum.”

Trump: “Koronavirüs, seçimlerde yenilmem için icat edildi.”

Pfizer ve Moderna, koronavirüs aşılarını yeni varyanta karşı test ediyor.

23 Aralık Bugünkü Korona Tablosu

Bugün 202 bin 209 yeni test yapıldı. 19 bin 650 yeni vakayla beraber 3 bin 192 hasta daha tespit edildi. 259 kişi hayatını kaybetti. 34 bin 492 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 4 bin 901’e düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu