Dünya

25 Yaşındaki Genç 2. Kez Koronavirüse Yakalandı

ABD’nin Nevada eyaletinde yaşayan 25 yaşındaki bir genç ikinci kez koronavirüse yakalandı. Bu defa ise hastalığı çok daha uzun ve şiddetli geçirdi. Koronavirüsü tekrar atlatan kişinin herhangi bir kronik rahatsızlığı veya bağışıklık problemi bulunmuyordu.

Gün Gün Yaşananlar

  • 25 Mart’ta ilk hastalığın semptomları, öksürme, bağ ağrısı, mide bulantısı ve ishal olarak kendini gösterdi
  • 18 Nisan’da ilk kez koronavirüs pozitif çıktı
  • 27 Nisan’da ilk belirtiler tamamen ortadan kalktı
  • 9 ve 26 Mayıs’ta iki kez koronavirüs negatif çıktı
  • 5 Haziran’da ikinci kez koronavirüs tespit edildi. Oksijen sıkıntısı çekiyordu ve solunumu zayıflamıştı

Bilim insanlarına göre Nevada’lı hastada, hastalığın yeniden nüksetmesi durumu değil ikinci kez virüs kapma durumu yaşandı.

İlk ve ikinci teşhis sırasında yapılan testler, virüsün genetik kodlarının aynı bulaşma ile olamayacak kadar farklı olduğunu ortaya koydu.

Nevada Üniversitesi’nden Doktor Mark Pandori, “Elde ettiğimiz sonuçlar, önceden olan bulaşmaların gelecekteki bulaşmalara karşı koruma sağlamayabileceği yönünde sinyaller veriyor” dedi.

İkinci Kez Koronavirüse Yakalanmak Nadir Yaşanan Bir Durum

Pandori, “İkinci kez enfeksiyon kapma olasılığı, Covid 19 bağışıklığını anlama noktasında ciddi çıkarımlar yapmamızı sağlayacak” dedi.

Doktor Mark Pandori, hastalığı geçiren kişilerin de kurallara uyarak, sosyal mesafe, maske ve el yıkamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Nevada vakası, vücudun bağışıklık geliştirmesi nedeniyle ikinci kez hastalığın daha kolay atlatılacağı tezini de sorgulatıyor.

Bu vakanın neden ikinci kez hastalığı daha ciddi geçirdiği bilinmiyor. Daha fazla doz virüse maruz kalmış olmak, ihtimallerden biri olarak gösteriliyor.

BBC sağlık muhabiri James Gallagher, vaka ile ilgili yazdığı analizde, ikinci kez enfeksiyon kapmanın, 37 milyonu aşan vaka arasında çok az rastlanan bir durum olduğuna dikkat çekiyor.

Hong Kong, Belçika ve Hollanda’daki ikinci enfeksiyon vakalarında, hastalığın ikinci seyri daha şiddetli değildi.

Ekvador’daki bir örnek, ABD ile benzerlik gösterse de o vakada da hastaneye yatmaya gerek olmamıştı.

James Gallagher, ülkelerin ikinci dalgaları yaşaması nedeniyle, bağışıklık konusunda daha net bir resim ortaya çıkabileceğini hatırlatıyor.

Kaynak
BBC Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu