Günlük Tablo

29 Aralık Korona Tablosu Test, Vaka, Hasta, Vefat Sayısı

29 Aralık 2020 Salı Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu açıklandı mı ? Bugünkü tablo verilerine göre yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Yurt dışından gelecek olanlara PCR Test zorunluluğu ne zaman başlıyor ? Çin Aşısı ne zaman Türkiye’ye geliyor ? Aşı olmayanlar vatan hainidir diyen profesör kim ? Detaylar haberimizde.

28 Aralık Dünkü Korona Tablosu Nasıldı ?

Dün Türkiye genelinde 180 bin 892 test yapıldı. 15 bin 197 yeni vakayla beraber 2 bin 816 yeni hasta tespit edildi. 257 vatandaş hayatını kaybetti. 22 bin 203 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 4 bin 251’e düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrasında Yaptığı Millete Sesleniş Konuşmasında Neler Söyledi ?

Dünyadan Haberler

Dünya Sağlık Örgütü: “Bu bir uyarı alarmıdır. Gelecekte Kovid-19’dan daha şiddetli olabilecek salgına karşı hazırlanmalıyız. Bir salgına para akıtıyoruz ve bittiğinde, onu unutuyoruz ve bir sonrakini önlemek için hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tehlikeli bir şekilde dar görüşlü ve açıkçası anlaşılması zor bir tutum”

ABD Temsilciler Meclisi, koronavirüs salgınına yönelik ekonomik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının 2 bin dolara çıkarılmasına ilişkin tasarıyı onayladı.

Rusya, 60 yaş ve üzeri kişilerin Sputnik-V ile aşılanmasına onay verdi.

1,5 milyardan fazla yüz maskesi, okyanusları kirletecek ve denizdeki yaşamı tehlikeye atacak.

İsrail, hapishanelerdeki Filistinli güvenlik tutuklularına Kovid-19 aşısı yapılmaması emri verdi.

Türkiye’den Haberler

Yurt dışından gelenlere “PCR testi ibrazı zorunluluğu” uygulaması yarın tüm sınır kapılarında başlıyor.

”Aşı olmayanlar vatan hainidir.” Açıklamasıyla gündeme gelen Prof. Dr. Bingür Sönmez: ”Açıklamalarım amacından saptırıldı. Kimseyi vatan hainliği ile itham etmiyorum.”

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: “Aşı grubundaki 3 vakanın yalnızca birinde burun akıntısı gibi basit belirtiler var. Hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, aşıya bağlı yan etki görülenlerin sayısından binlerce kez daha fazladır.”

Çin’den gelecek ilk parti aşı Pekin – İstanbul Havalimanı – Ankara şeklinde taşınacak. 30 Aralık günü Çin’den yola çıkacak olan aşının, İstanbul Havalimanı’na iniş saatinin sabah 06:10 olması bekleniyor.

Virolog Dr. Semih Tareen: “Virüsün bir kısmında mutasyon olsa ya da bir kısmı aşıdaki bir antikordan kaçsa bile aşının oluşturduğu diğer toplam antikorlardan kaçma ihtimali çok düşüktür. Dolayısıyla bu mutasyonların aşıyı etkisiz kılacağına dair bir endişemiz yok.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: “Aşı büyük oranda koruma sağlayacak. Genel rahatlama nisan-mayıs ayında olabilir.”

29 Aralık Bugünkü Korona Tablosu

Bugün 183 bin 117 test yapıldı. 15 bin 805 yeni vakayla beraber 2 bin 783 hasta tespit edildi. 253 vatandaş hayatını kaybetti. 21 bin 4 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 4 bin 191’e düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu