Günlük Tablo

3 Aralık Korona Tablosu, Aşı Kimlere Uygulanacak ?

3 Aralık 2020 Perşembe Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu Açıklandı mı ? Bugün yapılan testler sonucunda kaç yeni vaka ve hasta tespit edildi ? Covid-19 nedeniyle son 24 saatte kaç vatandaşımız hayatını kaybetti ? İyileşip sağlığına kavuşanların oranı ne oldu ? Ağır hasta sayısı yükselmeye devam mı ediyor ? Koronavirüs Aşısı ülkemize ne zaman geliyor ? Kimlere önce yapılacak ? Aşılanma nasıl olacak ve ne kadar sürecek ? Vatandaş aşı için ücret ödeyecek mi ? Hepsi ve detayları için aşağı kaydırabilirsiniz.

Koronavirüs aşısı gündeminde toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir aşı için sözleşme imzalandığını ve 11 Aralık’tan sonra Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Aşılamanın dört aşamada yapılacağı da açıklamada yer aldı.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aşının vatandaşlara ücretsiz uygulanacağını belirtmişti.

11 Aralıkta Geleceği Belirtilen Aşının Uygulanma Süreci Nasıl Olacak ?

Aşı dağıtım planlamasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından dikkat çekilen şekilde “maksimum fayda sağlanması, sağlık eşitsizliklerinin azaltılması, aşının adil, şeffaf ve kanıta dayalı dağıtılmasına” dikkat edileceği ve aşılamanın dört aşamada yapılacağı da belirtiliyor:

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.
  • Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsıyor.
  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

2 Aralık Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye’de 183 bin 624 yeni test yapıldı. Yeni vaka sayısı 31 bin 293 oldu. 6 bin 690 kişi hastanede tedavi altına alındı. 193 kişi hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 4 bin 821. Ağır hasta sayısı ise 5 bin 502 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Paylaştığı Önemli Haberler Neler Oldu ?

3 Aralık Bugünkü Korona Virüs Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu