Günlük Tablo

3 Şubat Korona Tablosu Bugünkü Vaka Vefat Sayısı

3 Şubat 2021 Çarşamba yeni Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Bugün toplamda test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç olarak açıklandı ? Üniversiteler yüz yüze eğitime ne zaman geçiyor ? Vaka sayısında yeniden artış mı var ? Bugün toplanacak Bilim Kurulu’nda gündem ne ? Covid-19 aşıları ABD’de satışa mı çıkıyor ? Koronavirüse yakalanan erkeklerde testesteron seviyesinde düşüş mü gözlendi ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

2 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Mutasyonlu virüste, açıkladığımız rakamın çok üstüne çıktık şu anda. İl il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek gibi. Mutasyonlu virüsün daha kolay bulaştığını, semptomların daha erken ortaya çıktığını görüyoruz.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca (Günlük vaka artışları): “Sömestr tatili hareketliliği ve aşıların gelmesiyle oluşan rehavet bunda etkili oldu. Son 1 hafta içinde yükseliş gördük. 6-7 bin bandında ilerledi. Halbuki bu hafta 4-5 bin bandını görmeliydik.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Yaz aylarında genel bir rahatlama olabilir.

Bilim Kurulu Üyesi Taşova: “Aşı bize özellikle bulgu olmadan veya hafif bulguyla hastalığı geçirmemizi sağlıyor. Aşının önemi burada. Bu kişiler virüsü tekrar taşıyabilir ve özellikle riskli gruplara aktarabilir. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmeli.”

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün saat 17.00’de video konferans aracılığıyla toplanacak. Toplantıda mutasyonun gündeme gelmesi bekleniyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç: “Değerli gençler, Yükseköğretim kurumlarımızda 2020-2021 bahar döneminde ‘yüz yüze öğretime geçilmesine ilişkin görüşlerini almak üzere’ Sağlık Bakanlığımıza bir yazı gönderdik.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: “Güney Afrika varyantının, gerek hastalığı geçirenler de gerekse aşılananlarda ortaya çıkan bağışıklıktan etkilenmesinin daha az olduğu yönünde bilgi var. Bağışıklığın, bu virüse yakalanmaktan korumayabileceği yönünde bazı çalışmalar var.”

Dünyadan Haberler

Koronavirüs aşıları önümüzdeki haftadan itibaren ABD’deki eczanelerde satılmaya başlanacak.

Küba, Itolizumab adlı ilacın Covid-19 hastalarında olumlu sonuçlar gösterdiğini açıkladı. 2 hasta tamamen iyileşti.

Britanyalı araştırmacılar: Koronavirüs’e yakalananların çoğunda 6 ay etkili antikor oluştu.

HİNDİSTAN: Delhi’de yapılan serolojik araştırmaya göre; kent nüfusunun %56.13’ünde antikor tespit edildi. Bu sonuca göre 20 milyon insan virüse yakalanmış olabilir.

Almanya’nın da sipariş ettiği monoklonal antikorların, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan varyantlara karşı etkisiz olduğu açıklandı.

Journal of Sexual Medicine: COVID-19’a yakalanan erkeklerde, hasta olmayan erkeklere göre daha düşük testosteron değerleri saptandı.

Dünya Sağlık Örgütü uzman ekibi, Wuhan laboratuvarını ziyaret etti.

Vietnam, İngiltere varyantına benzer yeni bir mutasyona rastlandığını açıkladı.

İngiltere’de sağlık çalışanları, Güney Afrika mutasyonunun ne kadar yayıldığını tespit etmek için kapı kapı dolaşarak test yapmaya başladı.

Pfizer’in 2021’de koronavirüs aşısından gelir tahmini: 15 milyar dolar

Oxford: Koronavirüs aşısı, ikinci doza kadar 3 aylık aralıkta %76 etkinlik gösterdi.

3 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu