Günlük Tablo

30 Kasım Korona Tablosu Yasakla İlgili Yeni Kararlar

30 Kasım 2020 Pazartesi Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu ve Vaka Sayıları Açıklandı mı ? Bugün yapılan test sayısıyla beraber saptanan vaka sayısı ve hasta sayısı kaç ? Koronavirüs nedeniyle kaç vatandaş vefat etti ? İyileşenlerin sayısı ne oldu ? Ağır hasta sayısı ne durumda ? Hafasonu belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı işe yaradı mı ? Bu hafta ne gibi ek tedbirler alınması bekleniyor ?

29 Kasım Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye’de 168.212 test yapıldı. 29.281 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. 6.439’u hastanelerde tedavi altına alındı. 185 kişi yaşamını yitirdi. 4.015 kişi sağlığına kavuştu. Ağır hasta sayısı ise ilk kez 5 bini aştı ve 5.011 olarak açıklandı. Önümüzdeki günlerde kısıtlamaların arttırılması gündemde.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Bugün Neler Paylaştı ?

Gözler Bugünkü Kabine Toplantısında

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün toplandı. Toplantının ana gündem maddesi, koronavirüs salgınıyla mücadele.

Reuters haber ajansı, Türkiye’de salgınla mücadele kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının daha da sert önlemlerle genişletileceğinin beklendiğini bildirdi.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, “Vatandaşlar hâlâ kapalı mekanlarda dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” demişti.

30 Kasım Bugünkü Korona Tablosu

Bugün Türkiye genelinde 176.656 test yapıldı. 31.219 yeni vaka tespit edildi. 6.514 kişi hastanede tedavi altına alındı. 188 kişi vefat etti. 4.485 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı 5.190’a ulaştı.

Alınan Yeni Kararlar Neler ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada hafta sonları tamamen, hafta içleri de kısmen sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Hafta içleri yasaklar 21-05 saatleri arasında olacak. Cuma akşamları 21’den pazartesileri 05’e kadar da aralıksız yasak uygulanacak.

Yasaklar Salı (1 Aralık) akşamı uygulanmaya başlayacak.

Erdoğan, yasaklara yönelik istisnaları ise şöyle açıkladı:

“Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

“Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.”

Uygulamanın detayları İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak bir genelgeyle belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan diğer önlemleri ise şöyle açıkladı:

  • “Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.
  • Önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
  • Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.
  • Milletimizden evlerde salgının bulaşma ihtimalinin göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara verilmesini özellikle rica ediyorum.
  • Mevlit, taziye, gün, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılamayacaktır.
  • Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir.
  • Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.
  • Umumi hıfzıssıhha kurulları AVM’lerin aynı anda kabul edebileceği kişi sayısını belirleyecek, girişte HES kodu zorunlu olacak.
  • Kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10 ile 16 arası uygulanabilecektir.
  • 50 kişiden fazla çalışanı olan işyerlerinde mevcut iş sağlığı veya güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulanması sıkı bir şekilde denetlenecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı çalışmaları hakkında ise şunları söyledi:

“Bu dalganın üstesinden geldiğimizde inşallah aşı sürecinin de başlamasıyla daha kolay bir mücadele dönemine gireceğiz. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu küresel sağlık krizini geride bırakmayı ümit ediyoruz.

“Her aşı ile yakından ilgileniyor, gereken bağlantıları kuruyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya erişebilecekler.

“İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak aşı kullanılmaya başlanacaktır. Sağlık krizini topyekun ekonomik ve sosyal bir krize dönüştürmemek için adımlarımızı dikkatli atıyoruz. Hem halkımızın sağlığını korumayı hem de ekonomiyi, eğitimi, sosyal hayatı sürdürecek tedbirler alıyoruz.

“Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması, sağlık sistemimizin üzerindeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın canla başla ortaya koyduğu emeğe en büyük teşekkürümüz ilave bir yük getirmemek olacaktır. Hastanelerdeki doluluk oranını ne derecede aşağıda tutabilirsen o derecede güvende oluruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu