Günlük Tablo

31 Ocak Korona Tablosu Bugünkü Vaka Vefat Sayısı

31 Ocak 2021 Cumartesi Türkiye Günlük Korona Virüs Tablosu açıklandı mı? Yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu ? Vaka sayılarının yeniden artmasının sebebi ne ? Restoranlar ne zaman açılıyor ? Uzmanlar okullar ve yüzyüze eğitimle ilgili neler söyledi ? Mutasyonlu virüs giderek etkisini arttırıyor mu ? Detaylar için aşağı kaydırın.

30 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın: “Virüsün bulaşma özelliği arttı, toplumsal ve bireysel önlemleri daha titiz şekilde sürdürmeliyiz. Türkiye’de şimdilik sadece İngiltere’de ortaya çıkan mutant virüsü gördük. Eğer toplumdaki salgını baskılamak zorundaysak bir süre daha restoranlardaki o aktif yaşamı ertelemek zorundayız. Okullardaki öğrencilere ilişkin yapılan çalışmalara bakıldığında öğrenciler okullarda değil toplumda enfekte oluyor. Çunkü hareket etmek zorundasınız. Bu yüzden toplumsal sayıların baskılanması önemli.”

İstanbul ve Ankara’da, İngiltere’de görülen mutasyonlu virüse rastlandı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: “Mutant virüste, normal virüse oranla 10 kat antikor gerekiyor.”

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: “Koronavirüste günlük vaka sayılarının 5 binden 7 binlere çıkmasında mutasyonun etkisi olabilir. Bu durum mutasyonlu virüsün Türkiye içerisinde yayılımda olduğunu gösteriyor.Filyasyon sonuçlarına baktığımızda, tatil yörelerinde ve evlerde bulaşın çok olduğunu gözlemliyoruz. Vatandaşlarımız cuma akşamından pazartesiye kadar bir arada bulunuyor. Böylece bulaş artıyor, salı, çarşamba günü bu tabloya yansıyor.”

Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları: “Özellikle alışveriş ve kayak merkezlerindeki yoğun insan hareketliliği bizi endişelendiriyor. Virüsün yayılımının birkaç hafta sonra belirgin olacağını düşünecek olursak şubat ayının ortalarından itibaren yeni bir zirve noktası görülebilir.Özellikle son 4 gündür 5 bin seviyelerinde olan vaka sayısı 7 binlere ulaştı. Bu durum insanların yarıyıl tatilinde tedbirlere uymayarak sokağa çıktığı, akraba ziyaretleri yaptığının göstergesi.Bu korktuğumuz bir tablo. Virüs son günlerde yine aramızda dolaşmaya ve yayılmaya başladı”

Dünyadan Haberler

Dr. Fauci: Koronavirüs varyantları, aşıların etkinliğini azaltıyor. Zorlanacağımızı görebiliyoruz. Aşılamanın hızlanması için bir uyarı alarmı olarak yorumlanmalı.

Bilim insanlarına göre mutasyonların önüne geçebilmenin tek yolu: Agresif

İsrail: 4.7 m aşılama / %55

Covid-19 salgınıyla mücadelede kullanılan ve fiyatları 2,19 ila 44 dolar arasında değişen aşıların, küresel çapta yıllık 10-25 milyar dolar pazar büyüklüğü oluşturması öngörülüyor.

Novavax: -İngiltere denemeleri: %90 etkili -Güney Afrika denemeleri: %49

Johnson&Johnson: -ABD denemeleri: %72 -Güney Afrika denemeleri: %57

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre; karantina tedbirlerinin sürdüğü 2020 yılı boyunca, çocuklarda miyop görülme sıklığının, geçmiş yıllara kıyasla üç kat arttığı görüldü.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılananların sayısı 94.5 milyonu aştı. İki doz alanların sayısı 9.2 milyon.

İsrail, yurtdışından dönen vatandaşları için elektronik kelepçe uygulamasını gündeme aldı.

İran, geliştirdiği yerli aşının mutasyonlu virüse karşı başarılı olduğunu açıkladı.

MedicalXpress: Virüsün, akciğere girdikten 1 saat sonra dokulara zarar vermeye başladığı tespit edildi. Virüs akciğer hücrelerini tamamen yeniden yapılandırıyor. /

31 Ocak Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu