Günlük Tablo

31 Temmuz Korona Tablosu ve Kurban Bayramı

31 Temmuz Koronavirüs Tablosu ‘na göre vaka sayısı yeniden yükselişe geçti. Tablodan yoğun bakım ve entübe (solunum cihazına bağlı) hasta sayılarının neden çıkarıldığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’ya soruldu. Cevabı ise kafaları karıştırdı.

31 Temmuz 2020 Korona Tablosu ve Fahrettin Koca’nın Paylaşımları

Bugünkü Koronavirüs Tablosu

  • Bugünkü Test Sayısı 46.492
  • Bugünkü Vaka Sayısı 982
  • Bugünkü Vefat Sayısı 17
  • Bugünkü İyileşen Sayısı 996
  • Hastalarda Zatürre Oranı %8.8
  • Ağır Hasta Sayısı 582

30 Temmuz Perşembe günü yani düne ait korona tablosuna ulaşmak için tıklayın.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bayramın ilk gününde de sosyal medya hesabından el öpmeyin uyarısında bulundu ve vaka sayılarındaki yükselişe dikkat çekti.

” Son üç günde ağır hasta sayısı en çok artan şehirler: İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır. 27 şehirde ise son üç günde yeni ağır hastamız olmadı. Zatürreli hasta oranımızda düşüş, yeni tanı konan hasta sayımızda artış eğilimi var. ”

” El öpme, kucaklaşma, el sıkışma geleneğimizi gelecek bayramlara erteyelelim ”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

31 Temmuz Koronavirüs Tablosu ‘nda Esas korkutan ise ağır hasta sayısı ve yatan hasta sayısındaki artış. Vaka sayısının %62’si hastanede yatıyor. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre hiçbir ülkede böyle bir rakam yok.

” Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok.”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise günlük korona tablosundan yoğun bakım hasta sayısının neden kaldırıldığını bilmediğini açıkladı.

Koronavirüs dünyanın pek çok ülkesinde yükselişe geçerken Türkiye’de 1.000 sınırının altına zar zor indikten sonra yeniden yükselmeye başladı.

Kurban Bayramı tedbirleri açıklanırken koronavirüs tablosunda da bir değişiklik yapılmıştı. Artık yoğun bakım hastaları ayrı verilmedi. Ağır hasta olarak belirtilen hasta rakamları açıklandı. Ağır hasta tablosu da yükselişte.

Vaka sayılarındaki artış ne bayram ziyaretlerini ne de şehir dışı seyahatleri engelledi. Kurban pazarlarındaki kalabalık ve sosyal mesafeye uyulmaması da dikkat çekti.

Kaynak
Sağlık BakanlığıTwitter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu