Günlük Tablo

4 Şubat Türkiye Bugünkü Korona Tablosu

4 Şubat 2021 Perşembe bugünkü Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? Yeni tabloya göre test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu? Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları Türkiye’ye mi ulaştı ? Okullar ne zaman açılacak ? Aşılar istenen korumayı sağlıyor mu ? Şu ana dek kaç kişi koronavirüse karşı aşılandı ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

3 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Neler Paylaştı ?

Türkiye’den Haberler

Türkiye, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarıyla bağlantılı ilk vakalarını bildirdi.

Kocaeli’nde 90 yaşındaki bir koronavirüs vakasına geçmiş olsun ziyaretine giden 30 kişinin koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı.

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara: “Aşının koruyuculuk süresi 6-8 ay. Bu süre içerisinde virüsü alsanız da hastalık boyutunda hastaneye ve yoğun bakıma yatacak kadar ağır hasta olmuyorsunuz. Ama virüsü alabiliyorsunuz, bir başkasına bulaştırabiliyorsunuz. Öyle gibi görünüyor.”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, inaktif (ölü virüs) aşının, mutasyona uğramış koronavirüsten etkilenmeyecek ya da en az etkilenecek aşı türü olduğunu bildirdi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: “Milli Eğitim Bakanlığı bir liste gönderecek. Öğretmenlerimiz istedikleri sağlık kuruluşlarında aşılarını olabilecektir.”

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Vakalar güney ile kuzey yarım küre arasındaki mevsimsel değişim, toplumsal bağışıklığın artması ve aşının etkisi ile azalıyor. Dünya artık geçtiğimiz aylarda gördüğü günlük bir milyon vakaları bir daha asla görmeyecek. Vakalar aşağı doğru inecek.”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Viroloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli: “Sorun neredeyse, orada daha sıkı kısıtlama önlemleri uygulanabilir. Yerel olarak bazı yerlerde okullar, özellikle küçük sınıflar açılabilir. Nitekim köy ilkokulları açılabilecek. Okulların bütünüyle açılması, belki bu sene içinde çok mümkün olmayabilir. Kısıtlama ve gevşetme periyodundan sonra yoyo etkisi gösteriyor. Bir sonraki dalga daha büyük oluyor. Bunu yaz sonu ve sonbaharda yaşadığımız ikinci dalgada çok iyi gördük. Bu nedenle bütün gevşetme tedbirlerinin ve bulaşmalar açısından kritik yerlerin açılmasında çok acele etmemek gerekiyor.”

Dr. Özkoçak: “YÖK, en geç Cuma gününe kadar aldığı kararı açıklayacak. Kararın geçtiğimiz dönem olduğu gibi rektörlüklere bırakılması bekleniyor.”

Türkiye’de İngiltere mutasyonuna rastlanan vaka sayısı 196’ya yükseldi.

Türkiye’de 2 milyon 400 binden fazla kişi koronavirüse karşı aşılandı.

Dünyadan Haberler

COVAX kapsamında 2021’in ilk yarısında yoksul ülkelere 337 milyon Covid-19 aşısı tahsis edilecek.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılanan kişi sayısı 108 milyonu aştı.

Dünya Sağlık Örgütü: “Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’in verileri memnuniyet verici.”

ABD’de ‘Covid-19 hastalarında psikiyatrik bozuklukların ölümle ilişkisi’ araştırıldı: Araştırma, şizofreni hastalarında, Covid-19 ölüm olasılığının 2.7 kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson: Aşılar, bizi yenilmez yapmasa bile ölümü ve ciddi hastalıkları azaltıyor. Kanıtlar bunu gösteriyor. Verilere göre, 8 Mart’ta okulları yeniden açabiliriz.

KKTC ülke genelindeki kapanma kararını 1 hafta uzattı.

Güney Kore’de koronavirüs semptomu gösteren kediler ve köpekler karantinaya alınacak.

İsrail, aşılamadan elde edilen ilk verilerde; Pfizer / BioNTech aşısının ciddi hastalıklara karşı koruduğunu, ancak sürü bağışıklığına yönelik ilerleme konusunda henüz sonuç alınmadığını açıkladı.

4 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu