Günlük Tablo

5 Ağustos Korona Tablosu Vaka Sayıları Artıyor

5 Ağustos 2020 Çarşamba koronavirüs tablosu son durum açıklandı. Yeni vaka sayısı günden güne hızla artmaya devam ediyor. Buna rağmen halkın bir kısmının ısrarla tedbirlere uymadığı, rehavete kapıldığı açıkça anlaşılıyor. Yarın 06.08.2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı nezdinde Türkiye’nin tüm illerinde büyük çaplı birçok denetim gerçekleştirilecek. Peki bu denetim neleri kapsıyor ? Hepsi haberin detaylarında.

5 Ağustos Korona Tablosu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamaları

” Yeni hasta sayımız, dün önceki güne göre 88, bugünse düne göre 95 arttı. Son 24 saatteki test sayımız yaklaşık 54.000. Toplam test sayısı 5 Milyonu geçti. Bayram ve tatildeki riskin yeni sonuçlara yol açmasını önlemeliyiz. Tedbirde birliğe ihtiyacımız var. ”

5 Ağustos Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Asılsız İddialara Yanıt Verdi

” COVID-19’a karşı kenetlenin: Aranıza mesafe koyun! ”

” KONYA: Servis yatağı doluluk oranımız %48, yoğun bakım doluluk oranımız %76, ventilatör doluluk oranımız %42. Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın. ”

Kısa Kısa Türkiye’den Bugünkü Haberler

  • İstanbul’da Covid-19 testi yaptırmak istemesine rağmen hastaneye gitmekten çekinen kişiler artık bu testi evinde veya işyerinde yaptırabilecek.
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün twitter’da yaptığı bir paylaşımda şunlara değindi : “Yarın, Tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz.” Yapılan açıklamaya göre denetimin yapılacağı yerler Pazarlar, İşyerleri, Marketler, Toplu Taşıma Araçları, Yollar, Alışveriş Alanları, Lokantalar, Kafeteryalar, Ticari Taksiler ve Tüm Yaşam alanları olarak açıklandı. Sahada ise Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Esnaf ve Ticaret Odaları, Kurum Müdürleri, Kolluk, Zabıta olacak.
  • Okulların açılmasına 3 hafta gibi bir zaman kala Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan covid-19 bulaştırma riski en yüksek grubun 10-19 yaş olduğuna dikkat çekti.
  • Covid-19 vaka sayılarında artış hızının fazla olduğu iller arasında yer alan Konya şehri İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’un “Eğer bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez.” cümlesi toplumda endişeye neden oldu.
  • Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar kentte alınan tüm önlemlere rağmen yeni vaka sayısında hızlı bir artışın söz konusu olduğunu belirterek, “Lütfen bizi maske kullanımı ihlali nedeniyle daha fazla ceza yazmak zorunda bırakmayın.” şeklinde konuştu.

Kaynak
Sağlık BakanlığıTwitter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu