Günlük Tablo

5 Ocak Korona Tablosu Bugünkü Vaka Vefat Sayısı

5 Ocak 2021 Salı Bugünün Koronavirüs Tablosunda yer alan son dakika yeni vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı, yoğun bakım doluluk oranı gibi veriler açıklandı mı ? Türkiye’de aşı yaptırmak isteyen, istemeyen ve emin olmayanların oranı ne ? Almanya’daki araştırmaya göre uzun süre maske takan çocuklarda ne gibi olumsuz etkiler görülüyor ? Portekiz’de Pfizer aşısı olan hemşire 2 gün sonra neden hayatını kaybetti ? Tüm son dakika haberleri için aşağıya kaydırabilirsiniz.

4 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye genelinde 181 bin 323 test yapıldı 13 bin 695 yeni vakayla beraber 1.508 yeni hasta tespit edildi. 197 vatandaş covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken 9 bin 896 kişi iyileşip sağlığına kavuştu. Ağır hasta sayısı ise 3 bin 522’ye düşmüştü.

Türkiye’den Son Dakika Sıcak Koronavirüs Haberleri

Sağlık Bakanlığı, Özel hastaneler ve üniversite hastanelerini koronavirüs aşlaması yapacak merkezler listesine ekledi.

Türkiye’de aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı %38’den %44’e yükseldi. Her 10 kişiden 4’ü aşı hazır olunca ilk 3 ay içerisinde yaptıracağını söylüyor.

  • Aşı yaptırırım: %44
  • Aşı yaptırmam: %32
  • Emin değilim: %24

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: “Moderna’nın sınırlı üretim kapasitesi nedeniyle kısa-orta vadede ülkemize gelmesini beklemiyorum. Oxford/AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı için görüşmeler ileride olabilir”.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde “Genelge beni bağlamaz” diyerek 24 kez para cezasına çarptırılan dönercinin işyeri 15 günlüğüne kapatıldı

İstanbul‘un Kağıthane ilçesinde Kapalı olması gereken kahvehaneye polis baskın düzenledi. Baskında ceza için kendilerine sıra gelmesini bekleyen 4 kişi, cezayı kimin ödeyeceğini belirlemek için “cezayı ödemesine” oyun oynamaya devam etti.

MEB’den açıklama: Sürücü kursları, çeşitli kurslar ve mesleki eğitim merkezleri yüz yüze eğitime başlayabilir. Özel öğretim kurslarında ise yüz yüze eğitime 15 Şubat 2021’de başlanmasının planlandığı aktarıldı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: “15 Şubat’tan sonra okullar açık olsa dahi yine EBA sistemi ile beraber sistemin devam edeceği kanısındayım. Yine zorunluluk söz konusu olmayabilir. Kimileri göndermek istemiyorsa çocuklarını okula göndermeyebileceklerdir düşüncesindeyim.”

Dünyadan Çok Önemli Koronavirüs Haberleri

Çin, yeni varyant B117’yi yalnızca bir saat içinde tespit edebilen bir araç geliştirdiğini açıkladı.

Arjantin, İran, Slovakya bugün ilk mutasyon vakalarını bildirdiler. Slovakya Sağlık Bakanı Krajci, virüsün 70 kat daha hızlı şekilde bulaştığını, çocuk ve 60 yaş altındakiler arasında da daha hızlı yayıldığını söyledi.

Kanada’da Maliye Bakanı Philips, koronavirüs pandemisine rağmen Karayipler’de tatil yapmaya gitti. Philips, halkın tepkisi üzerine istifa etti.

Çin Devlet Medyası: “Vuhan’da koronavirüse karşı kazanılan zaferin kutlamaları devam edecek, Batı buna alışsa iyi olur.”

Almanya’da yapılan çalışmaya göre; günde 4 buçuk saat maske takan çocuklarda görülen etkiler:

%60’ında sinir bozukluğu %53 baş ağrısı %50 konstrante olma güçlüğü %49 mutsuzluk %44 okula gitme isteksizliği %42 halsizlik %38 öğrenme güçlüğü %37 bitkinlik

İngiliz miletvekili Margaret Ferrier, enfekte iken İskoçya’dan İngiltere’ye seyahat ettiği için, ulaşım kurallarını ihlal etmekten tutuklandı.


BioNTech CEO’su Uğur Şahin: “Aşımızın bu varyantı etkisiz hale getirip getiremeyeceğini test ediyoruz ve yakında daha fazlasını öğreneceğiz.”


Portekiz
, Pfizer aşısını alan 41 yaşında bir hemşirenin aşılandıktan 48 saat sonra hayatını kaybettiğini açıkladı. Hemşirenin aşı olmadan önce iyi olduğu ve hiçbir sağlık sorununun olmadığı belirtildi. Otopsinin birkaç saat içinde yapılması bekleniyor.

5 Ocak Bugünkü Korona Tablosu

Bugün Türkiye’de 183 bin 413 test yapıldı. 14 bin 494 yeni vakayla beraber 1.477 yeni hasta tespit edildi. 194 kişi covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 8 bin 908 kişi iyileşti. Ağır hasta sayısı ise 3 bin 410’a düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu