Günlük Tablo

5 Şubat Korona Tablosu Vaka Vefat Sayısı Bugün

5 Şubat 2021 Cuma Türkiye Bugünkü Koronavirüs Tablosu açıklandı mı? En güncel şekilde test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu? Aşı çalışmaları ve tedarik sürecinde son gelişmeler neler ? Mutasyon tüm dünyada etkisini daha da mı arttırdı ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

4 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: “Havada asılı kalan damlacıklarla bulaşabileceği yönünde bu virüsle ilgili endişelerimiz vardı. Henüz bulaşma yolu konusunda yeni varyantlar içinde kesin kanıtlar yok ancak hızlı yayılması nedeniyle böyle bir olasılığın arttığı kanaati var.”

Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen: “Son 2-3 ayda kalp kası iltihabıyla bize başvuran genç hastalar var. Hastalığı sessiz dahi geçirseniz koronavirüs sonrasında mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırın.”

Uzmanlar dikkat çekti: Türkiye’de tikli çocuk sayısı, salgın sürecinde artış gösterdi.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Mustafa Özdemir (70) ile Mehmet Zeki Yıldırım’ın cenazeleri karıştı. Elazığ’da teşhis için morga giden Yıldırım’ın yakınları ise Özdemir koronavirüsten öldüğü için karantinaya alındı.

Türkiye’de teknoloji transferinin ardından ‘Sputnik-V’ aşısının üretimine geçilmesi bekleniyor. Aşı dağıtılmadan önce tescil edilecek. Tarih henüz belli değil. / Sputnik

KKTC’de 15 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasöksüz: “196 kişide tespit edilen İngiliz varyantı, şu anda ülkemizde kontrol altında görünüyor. Fakat eğer semptomsuz kişiler, bu varyantları yayıyorlarsa o zaman birazcık sorun olacak demektir. Güzel olan bir haber ise; dünyada 6-7 tane aşı tipi var. Ülkemizde de hemen her aşı tipi üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu gurur duyulacak bir nokta.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Okyay: “24-25 Ocak’ta test-pozitif oranı %3,56 iken bugün geldiğimizde bu oran %5,45’e kadar çıktı.”

Dünyadan Haberler

İsrail’de aşılanan kişiler arasında Covid-19 vakaları ve hastaneye yatışlar önemli ölçüde azaldı.

Oxford Üniversitesi, aşının İngiltere varyantına (B.1.1.7) karşı etkili olduğunu açıkladı.

AB bu hızla giderse Malta 21 ayda, Macaristan 22 ay, Avusturya 6.9 yıl, Hırvatistan 7.9 yıl ve Letonya 8.9 yıl sonra ancak bağışıklık kazanabilir. Dünya genelinde her gün yaklaşık 4 milyon 540 bin 345 aşı dozu vuruluyor. Bu hızla, dünya nüfusunun %75’inin aşılanması yaklaşık 7 yıl sürebilir.

İngiltere’de Covid-19 salgını ve aşı karşıtı kampanyalar yürüten kişilere, ülke genelindeki tüm hastanelere giriş hakkından men yasağı getiriliyor.

Dünyada ilk: ASC zerrecik aşısının Faz çalışmaları, Mayıs ayında Türkiye’de başlayacak.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi: İngiltere kaynaklı varyantın daha ölümcül olduğuna dair veriler var.

Wuhan Viroloji Enstitüsü, koronavirüsün laboratuvardan çıktığı iddialarını reddederek daha fazla ülkede köken araştırması yapılması çağrısında bulundu.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılanan kişi sayısı 119 milyonu aştı(%1,53). 12,7 milyon kişi, aşının ikinci dozunu aldı.

DSÖ, Çin’in Wuhan kentine gönderdiği ekibin, koronavirüsün kökenini tespit etme ihtimalinin zor olduğunu açıkladı.

Johnson & Johnson, tek dozluk koronavirüs aşısı için FDA’dan acil kullanım izni istedi.

Merkel: Rus aşısını kullanabiliriz.

Sputnik V-AstraZeneca kombinasyon aşısının klinik denemeleri, önümüzdeki hafta Azerbaycan’da başlıyor.

Çin, Suriye’ye 150 bin doz ücretsiz koronavirüs aşısı gönderecek.

DSÖ: Koronavirüsün laboratuvardan çıktığı iddiaları ‘pek inandırıcı değil’. Hayaletlerin peşine düşmeye başlarsak, hiçbir yere varamayız. Bir film için mükemmel senaryo.

5 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu