Günlük Tablo

7 Ekim Bugünkü Corona Tablosu Vaka Sayısı Kaç ?

7 Ekim 2020 Çarşamba Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu yayınlandı mı? Bugün Türkiye’de kaç kişiye kovid testi yapıldı ? Test yapılan ve sonucu pozitif çıkanların kaçı hastaneye yatırıldı ? Kaç kişi vefat etti ? İyileşen sayısı kaç oldu ? Dün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 12 Ekim’de başlayacak yüz yüze eğitimle ilgili neler söyledi ? Koronavirüse yakalanan Trump nasıl kısa bir sürede iyileşti ? Koronavirüs aşısı ne zaman geliyor ? Hepsi ve daha fazlasını sizin için derledik.

6 Ekim Dünkü Korona Tablosu

Dün yapılan 112.421 test içinden pozitif çıkan 1.511 kişi hastanede tedavi altına alındı. 55 vatandaşımız hayatını kaybetti, 1.229 kişi ise iyileşmişti. Bakan Koca dünkü tabloyla ilgili olarak ” Ağır hasta sayısı kontrol edilebilir seviyede seyrediyor. Bugün tespit edilen 1.511 yeni hasta var. Tedbirlerle galip geleceğiz. Birlik ve beraberlik virüsle mücadelenin gücü. Bu güce destek verin ” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün yaptığı basın açıklamasında yüz yüze eğitimle ilgili neler söyledi ?

12 Ekim Pazartesi günü hangi sınıflar eğitime başlıyor ? Yeni sistem nasıl olacak ? Öğrenciler kaç gün okula gidecek ? Gitmezlerse ne olacak ? Uzaktan eğitimde sıkıntı yaşayan öğrencilerle ilgili yeni gelişmeler neler ? Hepsinin cevaplarını videoda bulabilirsiniz.

7 Ekim Bugünkü Corona Tablosu ve Vaka Sayısı

7 Ekim Covid-19 tablosu az önce açıklandı. Yeni tabloya göre bugün yapılan 116.608 test içinden koronavirüse yakalanan kişilerden 1.581’i hastanede tedavi altına alındı. 56 kişi hayatını kaybetti. 1.355 kişi ise iyileşti.

Gündemdeki Sıcak Gelişmeler

Türkiye ve Dünya gündeminde son 24 saatten çok önemli haberler neler oldu ? Sizin için derledik.

MAÇ SONRASI BERABER YEMEK YİYEN HAKEMLERE CEZA VERİLMESİ BEKLENİYOR

Süper Lig’in 4. haftasında Gaziantep FK-Trabzonspor maçı sonrası birlikte yemek yedikleri ortaya çıkan maçın hakemi Fırat Aydınus ve gözlemcisi Yunus Yıldırım, Türkiye Futbol Federasyonu’nun koronavirüs talimatlarını çiğnedi. Aydınus ve Yıldırım’a ceza verilmesi bekleniyor. Belirlenen talimatlar gereği, protokol tribününde oturduğu için test yaptırma zorunluluğu olmayan gözlemci ile test yaptıran ayrıca temiz olduğu kesin olan hakemlerin bir araya gelmemesi gerekiyor.

TRUMP’IN TEDAVİSİNDE KULLANILAN ANTİKOR KOKTEYLİNE KİMSE ERİŞEMİYOR

ABD Başkanı Donald Trump bilindiği üzere hastaneye yatırıldıktan çok kısa bir süre sonra taburcu olmuştu. Trump’ın tedavisinde ABD’li Regeneron şirketinin henüz deneysel aşamadaki antikor kokteyli uygulandı. Antikor kokteyli koronavirüsün ana proteinine yönelerek virüsü etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor. Biri insan, bir diğeri ise farelerden alınan iki antikorun birleşiminden elde edilen kokteyl bağışıklık sisteminin virüse karşı harekete geçmesini sağlıyor.

ÇİN AŞISI CORONAVAC’IN TÜRKİYE’DEKİ ÇALIŞMALARI SON HIZ DEVAM EDİYOR

İnsan deneylerinde Faz-3 aşamasına gelmiş olan Çin menşeili Koronavirüs aşısı CoronaVac’ın gönüllüler üzerindeki denemelerine devam ediliyor. Türkiye’de Hacettepe, Kocaeli ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ardından Ankara Şehir Hastanesinde gönüllülere uygulanmaya başlandı. Hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel de gönüllüler arasında yer alanlardan biriydi. Eğer aşı kendini kanıtlarsa öncelikli tedarik edecek ülkelerden birisi de bu çalışmalara katılan Türkiye olacak.

TRUMP’IN PAYLAŞIMINI FACEBOOK SİLDİ, TWİTTER GİZLEDİ

ABD Başkanı Trump, Facebook ve Twitterda , “Bazı kişiler için Covid-19, gripten daha az ölümcül” şeklinde paylaşım yaptı. Fakat Facebook, Trump’ın Covid-19 konusunda toplumu yanlış yönlendirdiğini belirterek bu paylaşımı kaldırdı. Twitter ise Trump’ın paylaşımını silmedi ancak söz konusu paylaşıma, “Bu tweet, Kovid-19 konusunda yanlış ve zararlı bilgi yaydığı için Twitter kurallarını ihlal etmiştir. Ancak Twitter, bu tweetin erişilebilir kalmasının kamunun yararına olabileceğine karar vermiştir” şeklinde bir uyarı ekledi. Trump’ın bu tweeti’ne like atılamadığı gibi retweet’te yapılamıyor.

FB’Lİ NABİL DİRAR KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Fenerbahçe’de top koşturan 34 yaşındaki Faslı futbolcu Nabil Dirar’ın koronavirüse yakalandığı açıklandı. Faslı futbolcu milli takım kadrosundan çıkarıldı. Dirar, 9 Ekim’de Senegal ve 13 Ekim’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile oynanacak hazırlık maçları için Fas Milli Takımı’nın kamp listesinde yer alıyordu.

COVID-19 YÜZEYLERDEN VE GÖZLERE DOKUNMAKTAN BULAŞMIYOR MU?

San Francisco’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi tıp profesörü Monica Gandhi, Bilim Dergisi Nautilus’a konuştu. Gandhi’nin virüse yakalanmanın en kolay yolunun havadaki damlacıklar olduğunu söyledi ve şöyle devam etti : ”Artık virüsün yayılmasının yüzeylere ve gözünüze dokunmanızdan kaynaklanmadığını biliyoruz. Çoğu vakada kişiler farkında olmadan, burnundan ve ağzından virüs yayan birilerine yaklaştığı için enfekte oluyor. ”

AŞI NE ZAMAN GELİYOR ?

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşıya ihtiyacımız var ve bunun yıl sonu olabileceğine dair ışık gözüktü. Umut var” dedi. Şu anda 2021 yılı sonunda 2 milyar adet dağıtılmak üzere hali hazırda geliştirilen toplam dokuz aşı adayı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu