Günlük Tablo

7 Şubat 2021 Korona Virüs Tablosu Türkiye

7 Şubat 2021 Pazar Türkiye Günlük Korona Tablosu açıklandı mı? Bugünkü tabloda test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu? Mutant virüs ve çeşitleri dünyada giderek etkisini arttırıyor mu ? Ülkemizde nerelerde rastlandı ? Türkiye’de bu haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması ve kurallara uyuldu mu ? Dünyada son durum ne ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

6 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: ”Vaka sayısındaki artışı gördükçe korkuyorum. Elimizde hangi aşı varsa onu olmalıyız. Dünyadaki vaka sayısı sıfırlanmadan ‘Maske-Mesafe-Hijyen’ kuralını bırakamayız. Mutasyonların hepsini tespit edemiyor olabiliriz.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın: “İstanbul’daki yeni tip koronavirüs “Mutasyon virüsler de girdi, riski daha hızlandırdı. Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak. Önlemlere uyan sayısı gittikçe azalmaya kalabalık ise bir o denli artmaya başladı. İngiltere ve Güney Afrika varyantı da üzerine bindi. İşverenlere ısrarla mesai saatlerini değiştirin diyoruz ama dinlemiyorlar.”

Uzmanlardan uyarı: ”Aşı olanlar “antikorum arttı mı” diye hastanelere koşuyor. Virüsten asıl koruyan unsur “tedbirdir.” Rehavete kapılmayın.”

Koronavirüs aşılamasında ikinci dozun uygulanmasına bu hafta başlanacak. İlk dozdan 28 gün sonra yapılacak ikinci doz uygulamasında öncelik sağlık çalışanlarına verilecek.

Prof. Dr. Yağız Üresin: “Virüsün sürekli değişimi her zaman aleyhimize olamaz, hayatta kalması için bizimle birlikte yaşaması gerekiyor. Daha ölümcül hale gelmesi mutant doğasına aykırı.”

Prof. Dr. Derya Unutmaz: “mRNA aşıları en iyi derecede koruyucu aşılardır çünkü yüksek antikor üretiyor. Ayrıca mutasyonlardan da koruyabilir. Aşı konusundaki üretim sıkıntısı aşılacaktır. Büyük bir aşı seferberliği var.”

Yiyecek ve içecek sektöründeki işletmelere salgın dolayısıyla 2 bin lira ile 40 bin lira arasında ‘ciro kaybı desteği’ verilecek.

Malatya’da 75 yaş üzeri 3 bin kişi, son 6 ay içinde koronavirüse yakalanmaları nedeniyle aşı olamadı.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kömürcüler, Demirciler ve Belenobası Mahallesi’nde 20 kişide mutant virüse rastlandı. Vakaların bulunduğu apartmanlara 10 gün süre ile giriş-çıkış yasaklandı.

Dünyadan Haberler

Salgını haberleştiren Çinli gazeteci Chen Qiushi ve hastanelerden görüntü paylaşan Fang Bin’in kaybolmasının üzerinden 1 yıl geçti.

Tel Aviv Ichilov Medical Center: EXO-C24 isimli yeni bir koronavirüs ilacı, faz 1 denemesinde COVID-19’a yakalanmış 30 hastadan 29’unu 3 ila 5 gün içerisinde iyileştirdi.

Avusturya, Rus ve Çin koronavirüs aşılarını ülkede üretmek için girişimde bulunacağını açıkladı.

Tanzanya ve Burundi, COVID-19 aşılarını reddetti. Virüslü hastaları iyileştirmek için yerel şifalı otlar kullanılıyor.

DSÖ Başkanı Tedros: Önümüzdeki Ocak ayına kadar dünyadaki tüm ülkeler ve toplumlar daha sağlıklı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru adım atmış olacak.

Koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü ekibi, virüsün Wuhan’daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını bildirdi. DSÖ ekibi, virüsün laboratuvardan sızdığı iddialarını yalanladı.

ABD’de corona virüsünden ilk ölümün bildirilmesinden 1 yıl sonra toplam ölüm sayısı 470 bine ulaştı.

7 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu