Günlük Tablo

8 Ocak Türkiye Korona Tablosu Vaka Vefat Sayısı

8 Ocak 2021 Cuma Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu ve yeni test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı, yoğun bakım doluluk oranları yayınlandı mı ? Okullarda yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? Dün yapılan Basın Açıklamasında Bakan Koca ne gibi açıklamalarda bulundu ? Brezilya Çin aşısının etkinlik oranını kaç olarak açıkladı ? Hangi aşının koronavirüs mutasyonuna karşı işe yaradığı kanıtlandı ?

7 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Dün Türkiye genelinde 183 bin 3 test yapıldı. 12 bin 171 yeni vakayla beraber 1.370 yeni hasta tespit edildi. 194 vatandaş hayatını kaybederken, 8 bin 211 vatandaş ise iyileşti. Ağır hasta sayısı 3 bin 201’e düşmüştü.

SAĞLIK BAKANI DR. FAHRETTİN KOCA DÜN AKŞAMDAN BU YANA NELER PAYLAŞTI ?

Türkiye’den Son Dakika Haberler

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Önümüzdeki günlerde kısıtlamaların kaldırılması, normalleşmeye doğru evrilmemiz gerekiyor. Okulların sömestr tatilinden sonraki dönemde açılması gerekiyor.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: “Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün.”

Sağlık Bakanı Koca: “Aşı hiçbir ücret ödemeksizin iki doz olarak uygulanacaktır. İlk aşı uygulamasından 28 gün sonra ikinci doz aşılama için benzer şekilde randevu alınabilecektir. Şu ana kadar 10 bin üzerinde gönüllüye 17,700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir. Gelen ara sonuçlara göre aşının yeterince güvenli ve etkili olduğunu anlamış olduk. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir. Yapılan değerlendirmelere göre, aşının 60 yaş üzeri kişilerde kullanılmasının önünde hiçbir engel olmadığı anlaşılmıştır. Vatandaşlarımız ait oldukları sosyal ve demografik grupların sırasını önümüzdeki günlerde açılacak olan web sayfasından takip edebilecekler. BioNTech aşısı için 4.5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşmamız imzalandı. Rusya ve İngiltere’de geliştirilen aşılar için görüşmelerimiz devam etmektedir. Avrupa’da giderek vaka sayısının artışı, bizde tersine giderek azaldığı bir döneme girdik.”

Abdi İbrahim: “Sağlık Bakanlığı’ndan, BioNTech ve Moderna tarafından üretilen mRNA bazlı biyoteknolojik aşılar yanında, Rus ve Çinli şirketlerce üretilen inaktif aşıların AbdiBio’da üretim ve dolumu için izin belgesini aldık.”

Dünya’dan Son Dakika Haberler

Brezilya Basını: “Çin’in Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısının faz 3 çalışmalarında aşının etkinlik oranının %78 olduğu saptandı. Çin üretimi CoronaVac aşısının faz 3 çalışmalarına çoğu sağlık çalışanı 13.000 kişi katıldı. Ara sonuçlara göre katılımcılardan 220’si koronavirüse yakalandı. CoronaVac aşısı, hastalığı hafif geçirme potansiyeline sahip gönüllüleri, %78.6 Orta ve Ağır derecede geçirme potansiyeline sahip gönüllülerde %98.31 oranında koruma sağladı. Aşı grubunda olanlarda ciddi bir komplikasyon saptanmadı.”


Alman ve İsveçli bilim insanları, kanda aşırı kolesterol hastalığı olan hiperkolesteroleminin tedavisinde kullanılan fluvastin adlı maddenin koronavirüsü baskılayabildiğini tespit etti.


Avrupa Birliği, BioNTech/Pfizer aşısı için verilen ön sipariş miktarının 600 milyon doza çıkarıldığını açıkladı.

Pfizer ve BioNTech, aşının Birleşik Krallık ve Güney Afrika varyantlarına karşı işe yaradığını açıkladı.

İsrail, Mart sonuna kadar 16 yaş üstü tüm vatandaşlarını Kovid-19’a karşı aşılamayı planlıyor.

Moderna CEO’su Bancel: “Aşı, muhtemelen birkaç yıla kadar koruma sağlayacak.”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge: “Güçlü veri ve bilgi sağlama sistemi, aşı çalışmaları, hızlı tanı kiti çalışmaları ve genom dizilimi konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Türkiye’yi tebrik ediyorum.”

8 Ocak Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu