Günlük Tablo

8 Şubat 2021 Korona Virüs Tablosu Türkiye

8 Şubat 2021 Pazartesi Türkiye Günlük Korona Tablosu açıklandı mı? Bugünkü tabloda test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısı kaç oldu? Aşılar mutasyona karşı ne kadar etkili ? Üniversitelerde eğitim nasıl olacak ? Okullarda tüm sınıfların birden açılması mümkün mü ? Sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan kaç kişiye ceza kesildi ? Detaylar için aşağı kaydırın.

7 Şubat Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den Haberler

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: “Brezilya ya da Güney Afrika virüsü, 8 ila 10 kat daha çok antikor gerektiriyor. Bu durum antikorun yaptığı işe karşı S proteinindeki değişiklik nedeniyle aşının antikoruna karşı daha dirençli hale geldiğini ve etkilenmediğini gösteriyor”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Virüsün mutasyon geçirmesi virüse başka özellikler kazandırdı. Biz virüse karşı tedbir alarak kendimizi koruyacak konumdayız. Mevcut alınan tedbirler mutasyonlu virüste de işe yarıyor. Burada maskenin önemi öncekine göre arttı.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde uzaktan eğitimi değerlendirmek için bir anket yapılacağını ve bu anketin sonucu bahar yarıyılı ile ilgili planlamalarına ışık tutacağını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A Yekta Saraç: “Ayrıca anket sonuçları başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer bakanlıklar ve kurumlar ile de paylaşacağız. Bu açıdan anketin kısa süre içinde, 11 Şubat Perşembe günü saat 17.00’ye kadar cevaplandırılması önem taşımaktadır.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Tüm sınıfların aynı anda tam zamanlı yüz yüze eğitme geçmesi mümkün görülmüyor. Yaptığımız planlamayı yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız”

İçişleri Bakanlığı: “1-8 Şubat’taki sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan 32 bin 181 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldı.”

Dünyadan Haberler

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: “COVID-19 salgını durmayacak ama kontrol edeceğiz. Avrupa’da Nisan gibi, ölümlerde düşüş göreceğiz. Önümüzdeki yaz normal hayata döneceğimize inanıyorum.”

Oxford, Güney Afrika mutasyonuna karşı yeni aşının sonbaharda satışa sunulacağını açıkladı.

İngiltere’de Covid-19’a yakalanan çocukların %15’inde semptomlar 5 haftadan fazla sürdü. -Ulusal İstatistik Ofisi

ABD, aşı programını hızlandırmak için orduyu göreve çağırdı.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılanan kişi sayısı 131 milyonu aştı. İkinci dozu alan kişi sayısı 16.3 milyon oldu.

ABD’nin Fort Wayne Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan iki Sumatra Kaplanı koronavirüse yakalandı.

Alman Basını/Deutsche Welle: Türkiye’de aşılama Ocak ortasında başlamasına rağmen 2.5 milyonu buldu. Almanya’da 3 Şubat’a kadar 2.1 milyon kişi aşı oldu. Türkiye’de organizasyon açıkça çok doğru gidiyor.

Rusya’dan açıklama: Aşımızı çok sayıda eleştiren oldu. Hiçbiri özür dilemedi, ancak içlerinden pek çoğu aşımızı oldu. Aslen bu da bir nevi özür dileme biçimiydi.

Koronavirüsün İngiltere varyantı, ABD’de daha önce ortaya çıkan türlerden %35-45 daha fazla bulaşıcı ve ülkede yaklaşık her 10 günde bir ikiye katlanıyor.

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Kanada, yoksul ülkelerin koronavirüs aşısı ihtiyacını karşılamak üzere oluşturulan COVAX programından aşı tedarik etti. Afrika’da ise çoğu ülkede aşılama henüz başlamadı.

Nüfusunun %63’ünü aşılayan İsrail’de uygulanan bazı kısıtlamalar kaldırıldı ve karantina sona erdi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Oxford&AstraZeneca aşısının kullanımını bilimsel makalelerdeki verilerden çok daha düşük etkinliğe sahip olması nedeniyle durdurdu.

8 Şubat Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu