Günlük Tablo

9 Ocak Bugünkü Korona Virüs Tablosu Türkiye

9 Ocak 2021 Cumartesi Türkiye Günlük Covid-19 Tablosu ve test, vaka, hasta, vefat, iyileşen ve ağır hasta sayısıları açıklandı mı ? Koronavirüs unutkanlığa mı sebep oluyor ? İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de vaka sayıları ne durumda? Türkiye’de ve Dünya’da kaç kişi aşılandı ? Çin’de hangi nedenle ihbar yapanlara ödül verilecek ? Aşıların etkisi Dünya’da ne zaman görülmeye başlanacak ? Detaylar için aşağı kaydırınız.

8 Ocak Dünkü Korona Tablosu

Türkiye’den En Yeni Haberler

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Gündüz: “Koronavirüs, unutkanlığa neden olabiliyor.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: “Yılbaşındaki sokağa çıkma kısıtlamasının sonucu, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasında belirleyicilerden olacak.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Son iki hafta içinde İstanbul ve İzmir’de vaka sayısında %40, Ankara ve Bursa’da %60’a yakın düşüş oldu.”

Prof. Dr. Bülent Saka: “Covid-19 nedeniyle nefes darlığı yaşamanın ne demek olduğunu yaşasalar inanın bana aşı karşıtları bile aşı olmak için geceden kuyruğa girerler.”

Bilim Kurulu üyesi Sema Turan: “Aşıyı yaptıktan sonra kişiler bu virüsle karşılaşırsa hastalık çok hafif geçecek, beklentimiz bu yönde. Bireyler ‘aşılandık’ diye rahatlığa düşmemeli. Çünkü aşılanmış olmak hastalığı bulaştırmayacakları anlamına gelmez.”

Türkiye’de kaç kişiye aşı yapıldı?

10,032 kişiye 17,105 doz aşı uygulandı

997 kişide toplam 1855 advers olay (yan etki) görüldü

Sadece 1 kişide anaflaksi(alerjik reaksiyon) benzeri bir tablo vardı. Kişi, aynı gün taburcu edildi.

1855 olay: baş ve kol ağrısı vs.

Dünyadan En Sıcak Gelişmeler

Çin, koronavirüs testi olmayı reddedenleri ihbar eden kişilere, ödül olarak 500 yuan (570 ₺) verecek.

Galler‘de Kovid-19 aşılarının vücutta yarattığı değişikliklerin izlenmesini sağlayacak akıllı aşı cihazı geliştiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Doktoru Aylward: “Aşıların, günlük vakaları azaltması en az 6 ay sürebilir.” DSÖ: Koronavirüs mutasyonu, orijinalden daha hızlı yayılıyor.

İran, ABD ve İngiltere’den koronavirüs aşı alımını yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump‘ın Twitter hesabı, kalıcı olarak askıya alındı.

Endonezya: Çin’in COVID-19 aşısı helal ve kutsaldır.

9 Ocak Bugünkü Korona Tablosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu