Dünya

ABD Başkanı Trump ve Eşi Koronavirüse Yakalandı

ABD’de başkanlık seçimlerine haftalar kala Joe Biden ile ciddi bir rekabet içinde olan Donald Trump ve eşi Melania Trump koronavirüse yakalandı. Trump’a koronavirüsün danışmanı Hope Hicks’ten bulaştığı düşünülüyor. Peki şimdi ne olacak ? 3 Kasım’da yapılacak ABD Seçimleri ertelenecek mi ? Trump kötüleşirse Başkanlığa kim geçecek ? Hepsi ve daha fazlası için aşağı kaydırın.

Düzenli şekilde koronavirüs testi yaptıran Trump, salgından ziyade ekonomiyi daha çok önemsemesiyle öne çıkıyordu. Seçimler öncesinde yoğun bir tempoda mitingler gerçekleştiren Trump, tavsiyelere uymaksızın binlerce kişinin bir arada sosyal mesafesiz bulunduğu ortamlarda vatandaşlara sesleniyordu. Trump’ın Nevada’da bir fabrikada düzenlediği etkinlik ise medyada geniş yer bulmuştu.

Beyaz Saray doktoru Sean Conley Başkan ve eşinin şu anda iyi olduğunu ve karantina sürecinde Beyaz Saray’da kalacaklarını açıkladı. Trump’ın Covid-19’a yakalanmasının ardından katılması planlanan seçim kampanyalarını sanal ortamda gerçekleştireceği ya da bir süreliğine erteleyeceği bekleniyor.

Basın Danışmanı Hope Hicks’in hastalığa yakalanması üzerine Twitter hesabından açıklamalarda bulunan 74 yaşındaki Başkan Trump, “Hope Hicks hiç ara vermeden çok sıkı çalışan biri. Covid-19 testleri pozitif çıktı. Korkunç! Risk olduğunu biliyordu ama o genç. First Lady ve ben test sonuçlarımızı bekliyoruz. Bu süreçte karantina sürecine başlayacağız” dedi.

3 saatlik aranın ardından yeni bir tweet paylaşan Trump test sonuçlarının eline ulaştığını belirtti ve “First Lady ve benim Covid-19 testlerimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecimize hemen başlayacağız. Bunu beraber atlatacağız” ifadelerini kullandı.

First Lady Melania Trump “Bu yıl birçok ABD’linin yaptığı gibi Başkan ve ben de corona virüsüne yakalandıktan sonra karantinaya girdik. İyi hissediyoruz. Yaklaşmakta olan tüm etkinlikleri erteledim. Lütfen güvende olduğunuzdan emin olun. Bunu birlikte atlatacağız” dedi.

Ivanka Trump – Barron Trump

Trump’ın covid-19 testinin pozitif çıkmasının sonrasında yakın çevresindeki herkese test yapıldığı öğrenildi. Trump’ın oğlu Barron Trump, kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’in testleri negatif çıktı. Kushner ve Ivanka, ABD Başkanı Trump’a en yakın isimler olarak biliniyor ve aynı zamanda Trump yönetiminde danışmanlık yapıyorlar.

Kushner Trump ( Sağda )

Mike Pence’in basın danışmanı Devin O’Malley yaptığı açıklamada, “Bu sabah Pence ve eşine yapılan test sonuçları negatif çıkmıştır. Başkan Yardımcısı Pence’in durumu gayet iyi ve Trump çiftinin bir an önce iyileşmesini diliyor” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan twitter üzerinden yaptığı paylaşımla Trump çifti için : “COVID-19 testi pozitif çıkan ABD Başkanı Donald Trump ile First Lady Melania Trump’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, karantina sürecini sıkıntısız şekilde atlatıp bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trump’ın 14 Gün Karantinada Olması Bekleniyor

ABD’deki yeni kurallar çerçevesinde Trump’ın 14 gün boyunca karantinada olması gerekiyor. Bu nedenle 15 Ekim’de Demokratların Başkan Adayı Joe Biden ile gerçekleştireceği televizyon tartışmasına katılması pek mümkün görünmüyor. Ayrıca iki hafta içinde planlı üç mitingi vardı.

Donald Trump ve Joe Biden

Trump’ın Sağlık Durumu, Ülkeyi Yönetmesine Engel Olacak Derece Kötüleşirse Ne Olur ?

ABD anayasasının 25. maddesi gereğince başkan sağlık durumunun ülkeyi yönetmesine engel olması durumunda görevlerin Başkan yardımcısına devredilmesini öngörüyor. Bu durumda ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görevi devir alabilir. Ancak Trump ne zaman sağlığına kavuşursa o zaman yeniden Başkan sıfatıyla görevini sürdürebilir..

ABD Seçimler

Eğer Trump Sağlık Durumu Nedeniyle Seçimlere Giremezse Ne Olur ?

Mike Pence’in başkanlığa vekalet etmesi otomatik olarak seçimlerde aday olması anlamına gelmiyor. Böyle bir durumda Cumhuriyetçi Ulusal Komite’den 168 üyenin yeni bir aday belirlemek için bir araya gelmesi şart olacak.

Seçimlerin Ertelenmesi Mümkün mü ?

Seçimlerin ertelenmesi başkanın kararının bir önemi bulunmuyor, Kongre üyelerinin çoğunluğunun bu ertelenmesi yönünde oy kullanmasına bağlı. Böyle bir kararın da Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden geçmesi pek muhtemel görünmüyor.

ABD Kanunlarına göre başkanlık seçimi her dört yılda bir olmak üzere, Kasım ayının ilk pazartesi gününün arkasındaki Salı gününde gerçekleştirilir. Bu tarih ise 3 Kasım 2020’ye denk geliyor.

Bu kanun değişmesi halinde bile anayasaya göre bir başkan ancak dört yıl görevini sürdürebiliyor. Bu nedenle 20 Ocak 2021’de Trump döneminin sona ereceği anlaşılıyor. Ayrıca değiştirilmesi de anayasada değişiklik yapılmasını gerektiyor ki, bunun için de milletvekillerinin üçte ikisinin, diğer bir ifadeyle ABD eyaletlerinin toplamda dörtte üçünün bu yönde oy kullanması şart. Bu da pek ihtimal verilen bir seçenek değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu