Dünya

ABD, Koronavirüs İlacının Dünya’daki Stoğunun Tamamını Satın Aldı !

Covid-19 salgınında erken atılan normalleşme adımları birçok ülkede durumu daha da kötüleştirdi. Bazı kısıtlamalar yeniden devreye sokulmaya başlandı. Günlük vaka sayısının 100 bini bulabileceği söylenen Amerika Birleşik Devletleri ise virüsün tedavisinde kullanılan Remdesivir adı verilen ilacın stoğunun tamamını satın aldı.

Erken atılan normalleşme adımları Amerika’nın kabusu oldu. Günlük vaka sayısının 100 bini bulabileceği açıklandı. Washington koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacın dünyadaki tüm stoğunu satın aldı.

Kovid-19 salgınında korkulan oldu. Bazı ülkelerde 2. dalga başladı. Salgın hızla yayılırken dünya genelinde vaka sayısı 10 milyon 640 bini buldu. Can kaybı ise 515 bini geçti.

Salgının tekrar hızlanmasıyla normalleşme adımları da bir bir rafa kalkmaya başladı. Kimi ülke maske takmayı zorunlu hale getirdi, kimi okulları kapatma kararı aldı. Önlemleri gevşetme kararında geri adım atan son ülke Avustralya oldu. Ülkenin en büyük kentlerinden Melbourne’ün 30 bölgesi karantina altına alındı. Buralarda yaşayanlar sadece market alışverişi ve sağlık hizmetleri için dışarı çıkabilecek.

Salgının giderek kontrolden çıktığı Amerika’da vaka sayısı günlük 40 binin üzerinde seyrediyor. Ülkenin en yetkili kamu sağlığı uzmanı Doktor Anthony Fauci bazı eyaletlerde durumun kötüleştiğini, yanlış yöne doğru gidildiğini söyledi ve vaka sayısının günlük 100 binleri bulabileceği uyarısını yaptı.

Erken atılan normalleşme adımlarının ardından Amerika’da vaka sayıları %80 artınca Trump yönetimi düğmeye bastı. Amerika Covid-19 tedavisinde kullanılan bir ilacın Dünya’daki stoğunun neredeyse tamamını satın aldı. Washington’ın satın aldığı 500 bin doz, ilacı üreten şirketin Temmuz ayı kapasitesinin tamamı demek. Ağustos ve Eylül kapasitesinin ise %90’ına denk düşüyor. Amerika’nın bu hamlesiyle koronavirüs tedavisinde ilacı kullanan ülkeler 3 ay boyunca sıkıntı yaşayacak.

Kaynak : The Guardian

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu