Dünya

Korona Aşısı Bulundu mu ? Ne Zaman Gelecek ?

Tüm Dünya’nın beklediği haber Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2 aylık insan deneylerinin ardından Covid-19 aşısını bulduklarını ve hatta ilk aşının da kızına yapıldığını açıkladı. Aşıya Rusya Sağlık Bakanlığı onay verdi.

Dünya Sağlık Örgütü aşı için titiz inceleme gerektiğini belirtirken Rusya kaynakları 20 ülkenin 1 milyar doz aşı için ön sipariş verdiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Putin Covid-19 Aşısını Bulduklarını Açıkladı

Türkiye’de ise vaka sayıları yine artış gösterdi. Buna rağmen ülkenin birçok yerinden hala maske ve mesafe kurallarının hiçe sayıldığı istenmeyen görüntüler gelmeye devam ediyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

” Bizim virüsü aldıktan sonra Covid-19 ile ilgili bulguların ortaya çıkması ortalama 5-6 gün. Kapımızdan dışarı çıkıyorsak, evimizden dışarı çıkıyorsak maskeli çıkmamız şart ”

Prof. Dr. Ateş Kara

Kurban Bayramı’nın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra koronavirüs tablosunda yeni vaka sayısı artmaya devam etti. İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye’de denetimdeydi. Esnaf, toplu taşıma, restoranlar, avmler hatta tarlada bahçede çalışan çiftçi bile denetlendi.

Bir yanda hastalığı atlatanlar ve zorluklarını anlatmaya çalışanlar , diğer yanda durumun ciddiyetini hala anlamayıp maske,mesafe kuralını hiçe sayanlar.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol

” Bizim aktif genç nüfus grubumuz hala en çok enfekte olan ve onların bulaştırmasıyla da yaşlılarımız hastalanıyor.

Sonbaharda sadece Covid’den değil, covid dışı nedenlerden de çok ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Hem grip virüsü hem de covid virüsü kalp kasılmasına önemli hasarlar verebiliyor hastalık sırasında.

Aşının başarısı bile bizim tutumumuza bağlı. Dünya nüfusunun %70’ine aşı yapabilme şansınız yok. Bunun bulaşma oranlarını azaltmak zorundayız. Bunun yolu da virüsle aramıza mesafe koymak. Virüs her insanda olabilir. Ayakta dolaşan insanlar en çok virüs bulaştıran insanlar. ”

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol

Öte yandan Beyoğlu’nda yolcusu maske takmayan taksi şoförüne ceza kesildi. Ceza yazılmasına neden olan kadın ise uzaklaşarak başka bir taksiye bindi. Taksiye binerken de maskesini çıkarıp yola fırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu