Dünya

AstraZeneca Oxford Aşısı Uygulanan Kadın Yürümekte Güçlük Çekti

Umut vaadeden AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi ortak çalışma aşı denemelerinden bir kötü haber daha geldi. Aşının vurulduğu 37 yaşındaki kadında ciddi nörolojik yan etkiler gözlenmesi üzerine hastaneye kaldırıldı. Aşı denemelerine ikinci defa ara verildi. Bilindiği üzere aynı şekilde daha önce bir kişide daha ciddi yan etkiler sebebiyle çalışmalar durdurulmuştu.

DENEK YÜRÜMEKTE ZORLANDI

Aşı uygulamasının yapıldığı 37 yaşındaki bir kadının yürümekte güçlük çekmesine neden olan nadir bir nörolojik rahatsızlıktan dolayı ikinci defa durduruldu.

DAHA ÖNCE BİR KİŞİDE DAHA BENZER PROBLEMLER GÖRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz ay da ABD’deki bir hastada nörolojik rahatsızlıklar görüldüğü ve çalışmaların geçici olarak askıya alındığı açıklanmıştı.

Ortaya çıkan haberden 4 gün sonrasında AstraZeneca şirketi, katılımcının omuriliğin iltihaplandığı ender nörolojik rahatsızlığın doğrulanmış bir vakasına sahip olduğu hakkındaki medyada çıkan raporları reddetti. Ancak şirketin ‘Şüpheli veya Beklenmedik Ciddi Olumsuz Tepki raporu’ veya SUSAR olarak bilinir raporuna göre teşhis iki durumda da ‘onaylandı’ olarak tanımlandı.

Raporda yer alan diğer detaylara göre belirtiler ortaya çıktıktan 7 günden kısa bir süre sonra kadın hızlı bir şekilde iyileşmeye başladı. Bunun üzerine raporda ‘Hastalığının sadece dört gün önce başladığı düşünüldüğünde semptomlarının düzelmesi oldukça hızlı. Belirtileri düzelmeye başladı. Elindeki gücü ve el becerisi daha iyi hale geliyor’ ifadeleri kullanıldı.

Çıkan raporların ardından pek çok kişi başta AstraZeneca olmak üzere tüm firmaların çalışmalar konusunda şeffaf olması için çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu