Türkiye

Bakan Koca Diyarbakır’da Koronavirüse Dair Neler Söyledi ?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca son günlerde vaka artışıyla dikkat çeken Diyarbakır’daydı. Kritik illeri yakından takip ettiklerini söyledi. Bireysel tedbirlerin önemine dikkat çekti.

Bakan Koca salgının başından beri twitter sayfasında paylaştığı koronavirüs tablosunu paylaşmıyor, bunun yerine gönderisinden tablonun açıklandığı resmi web sitesine link veriyor. En yeni paylaşımlarından biri de zatürre oranları olmuştu.

Son 24 saatin tablosuysa günden güne salgının nasıl hızla yayıldığının kanıtı. Alarm veren tüm sayılarda artış var.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca : ” Salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. ” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Diyarbakır’daydı.

” Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. ”

Bakan Koca filyasyonun önemine dikkat çekerek : ” Türkiye dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü Diyarbakır’da yoğun şekilde sahaya sürdük. 3 hafta öncesine göre vaka oranımız %49 oranında düşmüş durumdadır. ” dedi.

Uzmanlara göre sahadan alınan verilerle Sağlık Bakanlığı’nın açıkladıkları arasında uyumsuzluk var.

Türk Tabipler Birliği Koronavirüs İzleme üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz acil önlem alınmazsa vaka sayılarının patlama yapabileceğini savunarak ” Resmi verilere bakıyoruz. Arada öyle bir uyumsuzluk var ki. 3 ilden oluşan Ankara, Konya, Karaman bölgesinin rakamı günlük 390. Eğer günde Ankara’da toplam 200 civarında vaka varsa hastaneler niye bu kadar yoğun ? ” dedi.

Türk Tabipler Birliği Koronavirüs İzleme üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz

” Durumun çok ciddi olduğunu hepimizin çok iyi algılaması gerekiyor. Şu anda Türkiye çok kritik bir noktada. Biz salgında geriye gidiyoruz. Şu anda biz çok etkin bir şekilde hem bireysel olarak hem de kamusal olarak önlemler almazsak önümüzdeki 3-4 hafta 6-8 hafta içerisinde çok daha patlayıcı tarzda vakalarla karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü bu hastalığın en önemli özelliği toplumsal bulaşıcılığı kontrol altına almazsanız patlayıcı tarzda bir yayılım göstermesidir. ”

Yavuz’a göre kapasitesinin çok üstünde hizmet veren yoğun bakım servislerinde artık personel sıkıntısı da baş gösteriyor : ” Acil serviste yer açılmasını bekleyen korona hastaları olduğunu duyuyoruz. Yoğun bakım kapasitesini arttırmaya çalışan, yatak sayısını arttırmaya çalışan büyük bir çaba var. Personel ihtiyacı olduğu için Sağlık Müdürlüğü Üniversitelerden ve bazı bölümlerden asistanları sahaya çekiyor. Meseleyi sadece hastane odaklı da düşünmemek gerekiyor.

Kaynak
Twitter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu