Rehber

Bayram Tatilinden Dönenler Ne Yapmalı ? Bilim Kurulu Üyesi Özlü Açıkladı

Başladığı günden beri zaten zor geçen 2020 yılının sıkıntılarını biraz olsun üzerlerinden atmak isteyenler Kurban Bayramını fırsat bildi. Özellikle de okulların açılmasına 1 aydan az süre kala, insanlar biraz olsun nefes almak için yaşadıkları yerlerden uzaklaştı.

Kimi tatil için sahillere akın etti, kimi de bayramlaşmaya memleketlerine akrabalarının yanına gitti. Kurban Bayram’ında müthiş bir hareketliliğin yaşandığı Türkiye’de tedbirlere uyulmamasının 2 hafta içerisinde faturası belli olacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü halkı güncel şekilde her gün bilgilendirmeye devam ediyor. Özlü bugün yaptığı sosyal medya paylaşımlarında neler söyledi ?

Tatilden Dönen Kişiler Ne Yapmalı, Nelere Dikkat Etmeli ?

” Bayram tatili dönüşü yurttaşlarımız 14 gün süreyle dikkatli olmalılar; kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Bu süreçte çok sayıda kişiyle temas ettiler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir. ”

Hangi Durumlarda Koronavirüsten Şüphelenmeliyiz ?

”Eğer koku ve tat alma duyusunda kayıp, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, kas ve vücut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetleri (Semptom) ortaya çıkarsa gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvursunlar.”

Birşeyim Yoktur, Doktora Gitmesem de Olur Demeyin !

”Erken teşhis, hem kendilerinin iyileşmesi hem de filyasyon çalışmalarının yapılıp, topluma bulaşın önlenmesi açısından çok önemli.”

Herhangi Bir Belirtim Yok, O Halde Koronavirüs Değilimdir Düşüncesine Kapılmayın, Tedbirlere Uymaya Devam Edin

”Herhangi bir semptomun ortaya çıkmaması, bulaşmanın olmadığı anlamına gelmeyebilir. Siz hasta olmadan da virüsü kapmış ve başkalarına bulaştırıyor olabilirsiniz. Sizden virüsü kapabilecek olan yakın çevrenizdeki dostlarınız, yakınlarınız hastalanabilir ölebilir.”

Sonradan Pişman Olmamak İçin ;

”Sevdiklerinize zarar vermemek ve üzülmemek için lütfen hane halkınız dışındakilerle, her koşulda 1,5 metre mesafeyi koruyun ve mutlaka usulüne uygun şekilde maske kullanın. Bayram tatiliniz kötü sonla bitmesin.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu