Rehber

Bayramda Kurban Etinden Virüs Bulaşır mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabı Twitter’da Kurban Bayramıyla ilgili olarak vatandaşların aklında kafa karışıklığı yaratan soruları cevapladı.

” “Kurban etinden virüs bulaşır mı?” diye soruluyor. Sorunun cevabı biraz karmaşık, birkaç adımda yanıtlamaya çalışacağım” dedi ve sıraladı.

Kurban Etinde Virüs Olur mu ?

Önce “Kurban etinde virüs olur mu?” sorusuyla başlayalım. İster hasta, isterse sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürüp hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerinde gelirse, burada birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bulaşma riski olabilir.

Eti İyi Pişirirsem Virüs Bulaşır mı ?

Ete virüs bulaşmış olsa bile, usulünce pişirip yediğinizde virüs bulaşmaz. Elinizle dokunduğunuzda da bulaşma olmaz. Ancak, ete dokunduğunuz ellerinizi, sabunla yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temas ettirirseniz bulaşabilir.

Kesim ve Pay İşi Yapanlara Dikkat

Kurban kesim ve pay işini yapan veya o kalabalık ortamda bulunan/gezinen kişilerden birinin virüsü bulaştırıcı olabilmesi mümkündür.

Ete Dokunursam Elimi Yıkamam Gerekir mi ?

Kesim, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine çok dikkat edilmeli. Ete dokunduktan sonra su ve sabunla en az 20-30 saniye yıkamadan, eller ağız, burun ve göze temas ettirilmemeli.

Bulaş Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı ?

Kesim ve pay edilme işlemleri, olabildiğince az sayıda kişilerce yapılmalı ve ilgisiz kişiler etrafta gezinmemeli. Ortamda bulunan herkes maskesini usulüne uygun olarak takmalı. El yıkanabilmesi için kalabalığa yetecek sayıda lavabo, sabun ve kağıt havlu olmalı.

Kaynak : Twitter Prof. Dr. Tevfik Özlü Twitter Hesabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu