Türkiye

Bazı Uzmanlar Yeni Vaka Sayılarının Gerçeği Yansıtmadığını İddia Etti

Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan bu yana 5 ay geçti. İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır ve Şanlıurfa son 3 gün içinde vaka sayısında en fazla artışın yaşandığı, salgın tehlikesinin arttığı iller. Bazı uzmanlar açıklanan Günlük Koronavirüs Tablo’larının, Türkiye’de şu anda yaşanılan durumla örtüşmediğini iddia etti.

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap

” Pandemi hızını kaybetmeden aksine arttırarak devam ediyor. Yoğun bakımdaki yatak doluluk oranlarının tablodan çıkarılmasıyla birlikte ilk akla gelen soru ” Yoğun Bakım yatakları doldu, herhalde o nedenle göstermiyorlar ” oldu. Özellikle son 1 aydır bu sayılar Sağlık Bakanlığı tarafından ifade edildiğinde bizim yaşadıklarımızla örtüşmüyordu. Görüyoruz ki toplamda Türkiye için ifade edilen sayı bazen bir il için ifade edilen sayıdan daha az oluyor, ölümler için de benzer durum söz konusu. ”

Prof. Dr. Özlem Kurt Azap / Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Prof. Dr. Sinan Adıyaman

Biz buna şüpheli yaklaştık. Bu 2 parametrenin tablodan kaldırılmış olmasına epidemiyoloji bilimi açısından hiçbir anlamı yok. Tabloda güvenilen rakamlarla, bize gelen gerçek rakamlar arasında gerçekten büyük bir fark var gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Sinan Adıyaman / Türk Tabipleri Birliği Başkanı
Prof. Dr. Kayıhan Pala

” Türkiye 1. dalgayı ortadan kaldıramadan, 1. dalga içerisinde 2. tepe noktasına doğru gidiyor. Öyle anlaşılıyor ki resmi vakalara yansıyanın üstünde bir hastalık yüküyle karşı karşıyayız. ”

Prof. Dr. Kayıhan Pala / Halk Sağlığı Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu