Bilim KuruluHaberlerTürkiye

Bilim Kurulu Toplantısı Ardından Bakan En Çok Merak Edilen Soruları Cevapladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında günlük tabloya dair verileri açıkladı. Ardından basın mensupları tarafından sorulan soruları yanıtladı. İşte gelen soru ve cevaplardan satırbaşları ve kısa kısa derlemelerimiz …

1-) Turizm, Ulaşım konularında Tedbirler Ne Durumda ?

Yurtdışından gelecek turistler ve gurbetçiler için Antalya, Dalaman, İzmir, İstanbul’da 2 Merkez, Bodrum, Trabzon ve ayrıca sınır kapılarında test merkezleri oluşturulacak, bununla beraber Türkiye’nin farklı yerlerinde 135 adet test merkezi faaliyetini sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yayımlamış olduğu Genelgeye göre gerekli kuralları uygulamayan, gerekli değişiklikleri gerçekleştirmeyen işletmeler sertifikaya sahip olamıyor ve dolayısıyla hizmet veremiyorlar.

2-) Şu anda 2. Dalgayı mı Yaşıyoruz ?

Bakan 2. Dalgayı yaşamadığımızı ve şu anda halen 1. dalganın etkilerini yaşıyor olduğumuzu ifade etti.

3-) Yurt Genelinde Gerçekleştirilen Bağışıklık ( PCR ve Antikor ) Tarama Süreci Gidişatı Ne Durumda ?

153.000 kişi içerisinden şu anda 118.000 kişi tarandı. PCR yöntemiyle taranan 118.000 kişiden koronavirüs testi sonucu pozitif çıkan sayısı binde 2,8 oldu ( Yaklaşık 421 kişiye tekabül ediyor ) Kalan 35.000 kişi ise tahminen 1 hafta 10 gün içerisinde taranacak.

Antikor test sonuçlarına göre ise çıkan sonuç, 118.000 kişinin binde 8,1 i koronavirüse karşı bağışıklık geliştirdi. Yani toplumun bağışıklığı Türkiye genelinde %1 ‘in altında. ( Ortalama Yüzde 0,86 )

Bazı illerimizde bağışıklık daha yüksek , örneğin İstanbul ve Adıyaman’da %3 üzerinde, Gaziantep’te %2,8 .

4-) Türkiye’de Aşı Çalışmaları Ne Durumda ?

Şu anda Hayvanlar üzerinde test çalışmaları devam ediyor ve sonuçlar iyi geliyor. Ancak insanlar üzerinde yapılacak deneylere Eylül, Ekim’den önce başlanması zor görünüyor. Rusya ve Çin ile klinik aşı çalışmaları konusunda işbirliği içinde olunacağı öngörülüyor.

Dünya’da Çin’in aşı çalışmalarında biraz daha önde olduğunu söyleyen Bakan, peşisıra İngiltere’nin çalışmalarına da değindi. 4-6 aydan daha erken şekilde aşıyla ilgili somut birşeyler elde edilmesi mümkün görünmüyor.

5-) Virüs Mutasyona Girdi mi ? Farklı Kan Grupları Üzerinde Farklı Sonuçlar Mı Bırakıyor ?

Şu ana dek mutasyon geçirdiğine dair somut,bilimsel bir veri yok. Ancak virüsün her coğrafyadan farklı çeşitleri var. Bunu mutasyon olarak adlandırmak doğru olmaz.

Yurtdışında kan grupları üzerine 2 çalışma yapıldı. A grubunun daha riskli ve 0 grubunun daha risksiz olduğu sonucuna varıldı. Ancak bu çalışmaların daha yoğun katılımcı ve daha geniş bir çaşışmayla yapılması daha net sonuçlar ortaya koyacak.

Türkiye koronavirüsün kan grupları üzerindeki etkisine dair elde ettiği verileri 1-2 hafta içerisinde yayınlayabilir.

6-) Bu Sonuçlar Üzerine Sokağa Çıkma Kısıtlaması Gelecek mi ?

Bilim Kurulu gündeminde bu konu ele alınmadı. İl Hıfzısıhha Kurulları il genelinde karar almakta yetkili ancak Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlamasına dair bir karar şu an için söz konusu değil.

7-) Koronavirüs Tablosu İl İl Neden Açıklanmıyor ?

Bu konuda İl Hıfzısıhha kurulları tüm verilere sahip olduğu gibi tedbirlerin uygulanmasından da sorumlu. Ancak gerektiğinde Sağlık Bakanlığı da açıklama yapacak.

8 -) Yeni Normal Hayat Hedeflendiği Gibi Gidiyor mu ?

Sayılar beklentilerden biraz yüksek geliyor. Sebebi ise rehavetin oluşmuş olması dolayısıyla tedbirlerin yeterince uygulanmaması. Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine harfiyen uymak gerekiyor.

9-) Kurban Bayramında Kısıtlama Olacak mı ?

Kurban Bayramına daha epeyce zaman var. Önümüzdeki süreç ve veriler belirleyici olacak. Bu konu henüz Bilim Kurulunda gündeme gelmedi. Bununla ilgili net birşey söylemek doğru olmaz. Ancak kısıtlama olsa bile Ramazan Bayramındaki gibi bir kısıtlama olmayabilir.

10-) 65 Yaş Üzeri Konusunda İlave Tedbir veya Esnetme Olacak mı ?

Bilim Kurulu varolan tedbirlerin devamı şeklinde bir yaklaşımda bulundu.

11-) Haftasonu Yapılacak Olan YKS Sınavına Dair

İlgili tüm bakanlıklar önlemleri aldı. Velilerin özellikle okul önlerinde bekleme konusunda yaygınca sorun olduğunu görüyoruz. Öğrenciler mümkün olabildiğince sınava yalnız gelmeli.

Kaynak : Fahrettin Koca Kişisel Twitter Hesabı / Sağlık Bakanlığı Resmi Web Sitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu