Bilim Kurulu

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan : Salgın Kontrolden Çıktı !

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yeni hasta sayısının son on gündür iyileşen hasta sayısının üzerinde seyrettiğini belirterek salgının kontrolden çıktığını söyledi.

Yaklaşık 10 Gündür Devam Ediyor

” Yaklaşık 10 gündür yeni hasta sayısı iyileşen hasta sayısının üzerinde devam ediyor. Bu durum kontrolün kaybedildiğini gösteriyor. Ne zaman iyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkar ve günden güne bu durum iyileşir, o zaman yeniden kontrol altına almaya başladığımızı söyleyebiliriz. ”

Gerçek Vaka Sayısı Açıklananın 10 Katı

Açıklanan günlük veriler içerisinde en az ilgisini çekenin günlük vaka sayısı olduğunu belirten Prof. Dr Mehmet Ceyhan, “Çünkü biliyoruz gerçek vaka sayıları açıklananın on katı kadardır. Siz ne kadar çok ve doğru test yaparsanız yapın bu bütün ülkelerde böyledir. Eğer Türkiye’de yeterli sayıda ve doğru test yapılamıyorsa o zaman gerçek hasta sayısı daha da yüksektir. Ancak önemli olan iyileşen hasta sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki orandır” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı vaka-sayısı-10-kat-fazla-1024x1024.jpg

” Saptanan vaka sayısının en az 10 katı kadar saptanamayan vaka olması sadece bize özgü bir durum değil, bu bütün dünyada böyle. Hastalığın özelliği; %90 belirtisiz seyrediyor, testlerin pozitiflik oranı düşük ve bazı hastalar az belirtili olduğu için, test kriterleri dışında kalıyor. Tarama testleriyle bu oran azaltılabilir. ”

” Kamu kurumlarında esnek çalışma geldi. Bu önemli. Mesai de kademelendirilirse pandeminin kontrolünde önemli adımlar atmış olacağız. Bölgesel önlemler ülke çapına yaygınlaştırılırsa adımlarımız daha da büyüyecek. ”

Kaynak
Twitter

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu