Türkiye

Birçok İlimizde 65 Yaş Üstüne Kısıtlamalar Getirildi

Koronavirüs hız kesmiyor. Ama bir yandan da virüsün yayıldığı eğlenceler ve kalabalık tedbirsiz bir şekilde devam ediyor. İstanbul’da şahit olunan asker uğurlama görüntüleri halen hiçbir kurala uyulmadığının en açık göstergesi oldu. Vaka sayıları artarken bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşlar ve de düğünlerle ilgili kısıtlama kararları alınmaya başlandı.

Siirt ve Şanlıurfa ve Malatya’da , 65 Yaş Üstü Vatandaşların Sokağa Çıkma Saatlerine Kısıtlama Getirildi

Şanlıurfa’da Pandemi Döneminden Bir Kare

Gençler eğlendi ancak olan yine koronavirüsten en çok etkilenen 65 yaş üstüne oldu. Bilim Kurulu tedbirlerin illere göre alınmasını önermişti. İllere göre önlem ve kısıtlamalar başladı.

İlgili Valilikler ve İl Hıfzısıhha Kurullarınca alınan kararlara göre 65 yaş üstü vatandaşların; Malatya’da 10:00 – 17:00 saatleri arasında dışarı çıkmalarına izin verildi. Şanlıurfa’da 65 yaş ve üstü vatandaşların 06:00 – 10.00 ve 16.00 – 18.00 saatlerinde sokağa çıkmalarının kısıtlandığı, Siirt’teyse bu saatlerin 17:00 ile 24:00 saatleri olarak belirlendiği öğrenildi

Gaziantep ve Sivas’ta 65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geldi

Görüntü Gaziantep Şahinbey’den

Gaziantepte 10:00 ile 17:00 saatleri arasında 65 yaş üstündekiler artık sokağa çıkamayacak. Sivas’ta hangi saatlerde kısıtlama olacağı henüz belirlenmedi.

” Nişan, söz, düğün, kına gecesi, töresel cemiyetler ve toplantılar sonrasında bulaşma oluyor. İl Hıfzısıhha Kurulları, İl Pandemi Kurulları bu kendi illerindeki riski görürler, onlar filyasyon çalışmalarıyla ve o risklere göre lokal kararlar alabilirler. ”

Prof. Dr. Tevfik Özlü / Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Diyarbakır’da Düğünlere Kısıtlama

Vakaların hızla arttığı Diyarbakır’dan da düğünlere kısıtlama geldi. Diyarbakır İl Hıfzısıhha Kurulu’nca düğünlerin 3 saat ile sınırlandırılması kararlaştırıldı. Gelin ve damat dışında davetlilerin oyun oynaması yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Genelge

İçişleri Bakanlığı Logo

İçişleri Bakanlığı da tedbirlerin arttırılması için yeni bir genelge yayınladı. Genelgeye göre evde izolasyona alınanların denetimi için mahalle denetim ekipleri oluşturulacak. Gerekirse elektronik bileklik te takılacak olan izolasyondaki kişilerin evlerinden çıkıp çıkmadığı daha detaylı izlenecek. Kuralları ihlal edenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Asker Uğurlamalarında Tedbirlere Uyulmuyor

Virüsün en çok yayıldığı ortamlardan biri olan asker uğurlamaları uyarılara aldırış etmeden tüm hızıyla devam ediyor. Sokaklarda halaylar çekildi, danslar edildi. Tüm bu tehlike yetmezmiş gibi trafik kuralları da ihlal edildi.

Pandemi Döneminde Yaşanan Asker Uğurlama Görüntüleri

Ne bilim insanları ne de Cumhurbaşkanı’nın uyarıları yerine getirildi. Sağlık çalışanlarının feryatlarını da duymadılar. Kalabalık, sosyal mesafesiz, maskesiz eğlencelere Türkiye’nin dört bir yanında rastlamak mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu