Dünya

Çin Aşısı Coronavac 2021’de Hazır, Türkiye Öncelikli Olacak

Çinli ilaç şirketi Sinovac, geliştirdiği koronavirüs aşısının 2021 yılı başında piyasaya sürülmek üzere hazır olacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde aşının 3. faz deneylerine Türkiye de katılmıştı. Dağıtımda deneylere katılan ülkelere öncelik tanınacak.

Coronavac 2021 Yılı Başında Hazır

Sinovac CEO’su Yin Veidong, CoronaVac adlı aşının insanlar üzerindeki kitlesel deneyleri içeren üçüncü ve son fazı tamamlaması halinde yılın başına kadar aralarında ABD’nin de olduğu birçok ülkeye dağıtıma başlanabileceğini kaydetti. Yin, aşının dağıtımında deneylere katılan ülkelere öncelik vereceklerini belirtti.

Aşı, Şirketin CEO’su Üzerinde de Denendi

Sinovac Ceo’su Yin Wei Dong

Aşının kendisinde de denendiğini belirten Yin, “Başlangıçta stratejimiz Çin ve Vuhan üzerine kuruluydu. Ama kısa süre sonra Haziran, Temmuz aylarında stratejimizi dünyayı kapsayacak şekilde yeniden belirledik. Amacımız aşıyı ABD ve AB dahil tüm dünyaya sunmak” diye konuştu.

ABD, AB, Japonya ve Avustralya, sıkı yasal düzenlemeler nedeniyle Çin üretimi aşıların piyasaya girişinin engellendiği ülkeler arasında. Yin bu durumun değişebileceğini belirterek, çalışmalarının ABD, AB ve diğer ülkelerdeki standartları karşılayacağına inandıklarını kaydetti.

Deneylere Hangi Ülkeler Katıldı ?

Coronavac Aşısı, Türkiye’de Gönüllü Sağlık Çalışanları Üzerinde Geçtiğimiz Günlerde Denenmişti

CoronaVac’ın klinik deneylerine Brezilya, Türkiye ve Endonezya’da 24 bini aşkın kişinin katıldığını belirten Yin, Bangladeş ve muhtemelen Şili’de de ek deneyler planlandığını açıkladı. Şirket CEO’su, bu ülkeleri, korona vakalarında ciddi artışlar yaşadıkları, büyük nüfusa ve sınırlı araştırma-geliştirme kapasitelerine sahip oldukları için seçtiklerini belirtti.

Pekin’in güneyinde birkaç ay içinde kurulan fabrikada yılda 500 milyon doz aşı üretilmesi amaçlanıyorç Şirket, Şubat ya da Mart ayına kadar “birkaç yüz milyon” doz üretmiş olmayı gözüne koydu.

Coronavac İsimli Çin Aşısı

Diğer yandan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada covid-19 aşısı üzerinde çalışan Çinli şirketlerin üretim kapasitesinin bu yıl sonuna kadar 610 milyon, 2021 sonuna kadar da bir trilyon doza ulaşacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu