DünyaTürkiye

Çin Böcekten Aşı Üretti ! Sarımsak İhracatı Durduruldu ! Dünya’dan Son Dakika Gelişmeler …

İlk olarak Çin’e bağlı Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve sonrasında zamana bağlı şekilde tüm dünyaya yayılan koronavirüs (covid-19) etkisini sürdürmeye devam ediyor. Son 24 saatte Türkiye’de ve Dünya’da ne gibi gelişmeler oldu ? Kısa kısa sizler için derledik.

  • Bağışıklık sistemi üzerinde ciddi bir faydası olduğu bilinen Sarımsağın yurtdışı ülkelerine ihracatı durduruldu. Salgın döneminde sarımsağa gerek yurtiçi gerekse yurtdışından büyük bir talep oluşmuştu.
  • İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün yayılmasında ” şarkı söylemenin, konuşmaktan daha riskli olmadığının ” sonucuna varıldı.
  • Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsle mücadelede 12 yaş ve üzerindeki genç ve çocukların da maske takmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca bulundukları ortamdaki riske göre 6-11 yaş aralığındaki çocukların da maske takmasını önerdi.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cinde-bocekten-korona-asisi.jpg
  • Salgının ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de böcek hücrelerinden geliştirilen bir aşıya klinik denemeler için onay verildi.
  • Güney Kore’de 2. dalganın başlaması sebebiyle geri getirilen kısıtlamalar bugün itibariyle yeniden başlatılıyor.
  • Yaşanan vaka artışlarında yaz sezonunda tedbirlere uymaksızın gerçekleştirilen düğünlerin yüksek derecede payı olduğu anlaşılmıştı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, “Maskesiz düğünlere katılıp halay çekmek herkesi riske atmaktır, cinayete teşebbüsle eşdeğerdir” dedi.
  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, korona virüs ile mücadelede tedbirlere uyulmasının çok önemli olduğunu ve salgına karşı umursamaz davranmanın Allah katında vebal, toplum içinde de kul hakkına girmek olduğunu belirtti.
  • Covid-19’un hamile kadınlar üzerinde yarattığı etkiyi araştıran ünlü İngiliz Profesör Barry Bogin, ” yaşanılan stres sebebiyle pandemi sonrasında bebeklerin küçük (prematüre) doğabileceğini ” iddia etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu