Dünya

Dünya Sağlık Örgütü Okulların Açılmasında Sakınca Görmüyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 vakalarının yüzde 10’undan azının ve yaşanan koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 0,2’sinden azının 20 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü belirtti ve okulların açılmasını destekledi.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde videokonferans tekniğiyle yapılan basın toplantısında UNICEF ve UNESCO yetkilileri de hazır bulundu.

” Salgının ardından geçen 9 ayda akıllarda halen birçok soru işareti bulunuyor ancak önümüzde artık daha net bir tablo oluşmaya başladı.

Çocukların ve ergenlerin enfekte olabileceğini ve başkalarına da bulaştırabileceğini biliyoruz. Koronavirüsün çocukları öldürebileceğini biliyoruz ancak enfeksiyonun çocuklarda daha hafif geçme eğiliminde olduğunu ve çocuklar ve ergenler arasında Covid-19’dan kaynaklı çok az sayıda ciddi vaka ve ölüm olduğundan da eminiz.

Okullar toplumun bir parçası ve topluluklar arasında köprü vazifesi görüyor. Hepimiz çocukların okula geri dönmesini istiyoruz.

Okulları kapatma kararının son çare olması gerekiyor. Eğer kapanırsa da uzaktan eğitim yoluyla eğitimin devamlılığı sağlanmalı. Çocukların güvenli bir şekilde okula gitmesinde toplumun her bireyine görev düşüyor.

DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu