Dünya

Dünya’da Son Durum, Rusya Aşıyı Buldu mu ?

7. ayını dolduran Covid-19 salgınında günlük vaka sayısı rekoru kırıldı. Artış vakalarla kalmadı, günlük can kaybı ortalaması bir önceki aya göre yükseldi. Aşı yarışında Rusya bir adım öne geçti. Geliştirilen aşının klinik deneylerinin tamamlandığını duyurdu.

İlk olarak Çin’de görülen ve kısa sürede Dünya’ya yayılan yeni tip koronavirüs küresel etkisini arttırıyor. Birçok ülkede adeta vaka patlaması yaşanıyor.

Türkiye’nin Bugünkü Vaka Sayıları Ne Oldu ?

Dünya Sağlık Örgütü Ortaya Hiç İç Açıcı Olmayan Veriler Koydu

Dünya Sağlık Örgütü Yönetici Heyeti

Örgüt Cuma günü Dünya genelinde 292 bin 527 yeni vakanın görüldüğünü ve bunun günlük vaka rekoru olduğunu açıkladı.

Yeni Vakaların 192 Bini 4 Ülkede Tespit Edildi

  • ABD 71.798
  • Hindistan 57.704
  • Brezilya 52.509
  • Güney Afrika 11.014

Virüs nedeniyle ölü sayılarında da artış dikkat çekti. DSÖ’ye göre Temmuz ayında günlük ölü sayısı ortalama 5.200 oldu. Bu rakam Haziran’da ortalama 4.600’dü.

Son 24 saatte Dünya genelinde 6.812 kişi hayatını kaybederken toplam can kaybı 690 bini bulmak üzere.

Virüs Kaynaklı Öölümlerin Zirvesinde ABD Var

ABD’de Koronavirüs Etkisini Şiddetli Sürdürüyor

Dünden bu yana 1.442 kişi daha ölürken toplam can kaybı 156 bin 772 oldu. ABD’yi salgının Güney Amerika’daki merkezi Brezilya izliyor. En fazla ölümün yaşandığı 3. ülke ise İngiltere’yi geride bırakan Meksika. Cumhurbaşkanı’nın normalleşme adımlarını erken atmakla suçlandığı ülkede Covid-19’dan 46.688 kişi hayatını kaybetti.

Dünya genelinde en çok vakaya rastlanılan ülkelerden biriyse Rusya. Listenin 4. sırasında yer alan Rusya’da son 24 saatte 5.462 yeni vaka saptandı. Toplam vaka sayısı 845.443’e ulaştı. 14 bin 58 kişi öldü.

Rusya Aşı Konusunda Yarıştığı Ülkelerin Bir Adım Önüne Geçti

Rusya Koronavirüs Dünya sıralamasında başı çeken ülkelerden birisi

Sağlık Bakanı Covid-19’a karşı geliştirilen aşının klinik deneylerinin tamamlandığını söyledi. Kayıt prosedürünün tamamlanmasıyla aşı yapılmasına geçileceğini belirtti. Rus hükümeti ilk etapta sağlık çalışanları ve öğretmenlere toplu aşı yapmayı hedefliyor. Ekim ayından itibaren ise toplu aşı yapılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu