Dünya

Dünyadan Koronavirüs Son Dakika Gelişmeleri

Rusya Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde tescillediği Sputnik-V isimli Covid-19 aşısının üretimine başladı.

Toplam vaka sayısında Dünya’da 3. sırada yer alan Hindistan‘da Başbakanı Narendra Modi, koronavirüs aşısında seri üretime geçmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD’nin Nebraska eyaletinde okullar, birçok çalışanda koronavirüse rastlanması nedeniyle tekrar kapatıldı. Arizona‘da öğretmenler, okulların açılmasını güvenli bulmadıkları için, toplu şekilde sağlık raporu almaya başladı.

İtalya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vakalarının son günlerde artışa geçmesi üzerine ülke genelinde tüm disko, gece kulübü ve dans salonlarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

İngiltere, son 24 saatte 3.015 yeni vaka tespit edilerek adeta 2. dalgayı yaşayan Fransa‘yı güvenli ülkeler listesinden çıkardı. Ayrıca İngiltere hükümetinin güzellik salonlarına uyguladığı kısıtlama kaldırıldı, küçük düğünlere ve kapalı mekanlarda canlı performanslara izin verileceği açıklandı. Bowling, kumar ve oyun salonları da yeniden faaliyete geçiyor.

Almanya’nın Ludwigslust-Parchim bölgesinde, karantina kurallarının ihlali durumunda, çocukların ebeveynlerinden koparılabileceğine ilişkin düzenleme yürürlüğe konulunca büyük tartışmalara yol açtı.

Danimarka‘da salgın önlemleri çerçevesinde toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu getirildi.

Irak‘ta yapılan testlerde son 24 saatte 4.293 kişide koronavirüse rastlandı. Bu şu ana dek ülkede kaydedilen en yüksek rakam.

Özbekistan‘da karantina tedbirleri bugün itibariyle kademeli olarak gevşetilmeye başlandı.

Kırgızistan uluslararası uçuşların yeniden başlatılması konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

Komşu Azerbaycan‘da açık alanı bulunan kafe ve restoran gibi işletmelerin tekrar çalışmaya başlamalarına müsaade edildi.

Güney Kore hükümeti, vaka sayılarının son zamanda yükselişe geçtiği ülkede pandemiyle mücadele tedbirlerinin daha da sıkılaştırılacağını kamuoyuyla paylaştı.

Uzakdoğu ülkelerinden Filipinler‘de günlük vaka sayılarında yaşanan artış sebebiyle başkent Manila’da 5 Haziran tarihinden itibaren esnetilmeye başlanan kısmi karantina tedbirleri yeniden yürürlüğe alındı.

Afrika ülkelerinden Malavi‘de, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında toplamda 500 mahkuma af yasası çıkarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu