Türkiye

Eğitimde 2+5 Sistemi Nasıl Olacak ? Bakan Açıkladı !

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimde 2+5 sisteminin nasıl işleyeceğine dair bilgi verdi. Yeni sistemde Pazartesi ve Salı günleri sınıfların yarısının okula gelmesini planladıklarını belirten Bakan Selçuk, “Perşembe ve Cuma ise başka bir grup gelecek. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz” şeklinde konuştu.

31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı, 21 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime geçilerek devam edecek. Yüz yüze eğitimde gündeme gelen 2+5 sisteminin nasıl uygulanacağı merak konusu olurken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “Temelde pazartesi, salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu kırmızı grup olur. İkinci grupta mavi grup olarak Perşembe, Cuma gelsin istiyoruz. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Gerekli Koşullar Sağlanarak Risk En Aza İndirgenecek. Kontrol, Dezenfeksiyon ve Takip Olacak

A Haber’de sunulan “Özel Röportaj” programına katılan Bakan Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimle ilgili bilgiler verdi. Okullarda gerekli koşulların sağlandığını ve riskin minimuma indirgendiğini dile getiren Selçuk, “Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında tüm sınıfları tam zamanlı açıyorlar. Bizim okullarımız kamuya açık alanlarda en güvenilir alanlardan birisidir. Sürekli kontrol, dezenfekte, takip var” dedi.

2+5 Sistemi Nasıl İşleyecek ?

Bakan Selçuk, “Temelde pazartesi, salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu kırmızı grup olur. İkinci grupta mavi grup olarak Perşembe, Cuma gelsin istiyoruz. Çarşamba ve pazar günleri ara verelim istiyoruz. Niye 2’ye bölüyoruz? Bölmezsek sosyal mesafeyi sağlayamıyoruz. Sınıflarda tekli oturulacak ve aralarda boşluk bırakılacak. Bu yüzden de sınıfta sosyal mesafeyi rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Biz sınıflarda yaptığımız hazırlıklardan, öğretmenlerimizin birikiminden eminiz” dedi.

HES Uygulamasıyla Takip

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın beraber çalışarak HES uygulamasının eğitim sistemine entegre edildiğini belirten Bakan Selçuk “Bunu ilk defa buradan söylüyorum, HES takibiyle pozitif vakanın bilgisini alıyoruz. Pozitif vaka olursa gereken prosedürü uyguluyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu