Bilim KuruluRehber

Eller Nasıl Yıkanmalı ? El Hijyeni Ne Kadar Önemli ? Tevfik Özlü Açıkladı

Koronavirüsün bulaşma riskini ortadan kaldırmak için en doğru şekliyle ellerimizi nasıl yıkamalıyız ? Ne kadar süre yeterli olur ? Neler kullanmalıyız ? Su ve sabun yoksa ne yapmalıyız ? Kolonya veya dezenfektan ne kadar etkili ? İşte bunların hepsini Prof. Dr. Tevfik Özlü tek tek yanıtladı.

El Hijyeni Neden Bu Kadar Önemli ?

”Ellerimiz sürekli hareket halinde olup, eşyalara ve yüzeylere devamlı dokunuruz. Bakteri ve virüsler ellerimizde bolca bulunur. Ancak, cildimizde yara, sıyrık, çizik yoksa, vücudumuza giremezler. Ellerimizi su ve sabunla yıkayınca onlardan kurtuluruz.”

Koronavirüs Nasıl Bulaşır ?

”İnsanlar farkında olsun, olmasın, günde yüzlerce kez ellerini ağız, burun veya gözlerine temas ettirirler. Ağız, burun ve gözümüzdeki mukoza denilen yüzey, derimiz kadar dirençli olmayıp, virüsler buradan vücudumuza girebilir. Kendi ellerimizle kendimizi enfekte etmiş oluruz.”

Bulaş Riskini En Aza İndirmek İçin Neler Yapmalı ?

  • Olabildiğince, herkesin dokunduğu eşyalara/yüzeylere el sürme
  • Dokunursan, ellerini ağız, burun ve gözlerine temas ettirmeden su ve sabunla yıka
  • Görünür şekilde kirli veya virüs bulaşmış olma olasılığı yüksek yüzeylere eldivensiz dokunma.

Öksürür veya Hapışırırken Yapılan Yanlış Nedir ?

”İnsanlar bazen öksürüp, hapşırırken etrafa damlacıklar yayılmasın diye, elleriyle ağzını kapatır ve virüs ellerine bulaşır. O kişiyle tokalaşma veya el öpme sırasında virüs size bulaşabilir.”

Eller Ne Zaman Yıkanmalı ?

”Eller, kirlendiğini düşündüğümüz, umumi yüzeylere dokunduğumuz zaman, yemek öncesi ve sonrası, tuvaletten önce ve sonra, gıdalara dokunmamız gerektiğinde, hasta veya hastalığa yakalanma riski yüksek, bağışıklığı zayıf olan kişilere temas öncesi ve sonrasında yıkanmalıdır.”

Elleri Nasıl Yıkamalı ?

”Ellerimizi önce bol su ile ıslatıp, görünür kirleri akıtmalı; yeteri kadar sıvı veya katı sabunla en az 20-30 saniye ellerimizi ovuşturup, sabunun ellerimizin her yerine değmesini sağlamalıyız. Bol suyla durulama ve temiz kişisel veya kağıt havlu ile kurulama yapılmalıdır.”

”Yaş eller, çevredeki kirlerin cildimize tutunmasını kolaylaştırır. Durulama sonrası, kirli musluk veya batarya başlığına dokunulmamalı. Elimizi yıkarken bunları da yıkayıp durulamalı veya kağıt havlu ile musluğu kapatmalıyız. Fotoselli, ayak kontrollü bataryalar daha güvenli.”

Kolonya ve Dezenfektan Ne Zaman Kullanılmalı ?

”Su ve sabunla elimizi yıkayamıyorsak, asgari %70’lik kolonya veya el dezenfektanını kuruyken elimize döküp, her yerine sürüp, ovuşturmalı ve havlu ile değil, havada kendiliğinden kurumaya bırakmalıyız.”

Kaynak : Prof. Dr. Tevfik Özlü Twitter Hesabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu