Bilim KuruluHaberlerTürkiye

Filyasyon Ekipleri Virüsün Yayılmasında En Önemli 3 Temel Etmeni Buldu !

Haziran ayının başından bu yana günlük vaka sayısındaki artış Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Artışın sebeplerine odaklanan filyasyon ekipleri temel olarak 3 gerçeği ortaya koydu. Geniş aile buluşmaları, nişan ve taziye gibi geleneksel etkinlikler ve kural tanımayan genç toplulukları.

Virüsün Yaygın Olduğu Büyükşehirlerden Köylere Kasabalara Yapılan Ziyaretler, Geniş Sofralar, Kalabalık Buluşmalar

Yapılan detaylı araştırmalarda seyahat yasaklarının kaldırılmasıyla beraber, yaşadıkları büyükşehirlerden köylerini memlekeletlerini veya akrabalarını ziyaret için yola koyulan insanların virüsün yayılmasında başlıca sebeplerden biri olduğu kanaatine varıldı. Zira koronavirüs şüphesiyle hastanelere koşan insanların birçoğu da aynı soyadlara sahipti.

Nişan, Taziye, Düğün, Kız İsteme Gibi Merasimlerde Uyulmayan Kurallar

Virüsün bu kadar kolay bulaşması ve yayılmasına neden olan diğer bir etmen ise Sağlık Bakanlığının uyulması gereken kurallar adı altında yayımlanan birçok genelgesine rağmen kız isteme, nişan, taziye gibi halkımızda manevi önemi büyük etkinliklerin rehavete kapılarak, bize birşey olmaz diyerek maske,sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymadan yapılması oldu. Bu etkinliklere uzak mesafelerden gelen diğer katılımcılar da virüs alışverişini mobilize etmiş oldu.

Ben Risk Grubunda Değilim Banane Ya Diyen ve İleri Odaklı Düşünemeyen Gençler

3. ve maalesefki göz göre göre yaşanan bir başka sebep ise gençlerin rahatlığı oldu. Kendini risk grubu olarak görmeyen ve bana birşey olmaz diyen dışarıda kalabalık arkadaş toplulukları halinde buluşan gençler, akşam olunca eve döndüklerinde de bu virüsü evlerine taşıdı ve ailelerine, anne baba ve kardeşlerine bulaştırdılar.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu