Rehber

Gargara ile Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır ?

Covid-19 olduğundan şüphelenilen kişiye koronavirüs testi yapmanın birkaç yolu mevcut, ancak yeni keşfedilen Gargara Test Yöntemiyle test yapmak artık çok daha kolay. Bir iki yudum içme suyuyla boğazda gargara ve ağız çalkalaması yapılıp tükürüldükten sonra bu sıvı işleme tabi tutuluyor. Testin sonucu maksimum 30 dakika içerisinde çıkıyor. Kişinin virüse yakalanıp yakalanmadığı kolayca anlaşılıyor.

Acıbadem Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, yeni test yöntemiyle ilgili bilgi verdi.

GARGARA İLE KORONAVİRÜS TESTİ NASIL YAPILIYOR ?

Prof. Dr. Kocagöz, “Hastadan burun sürüntüsü yerine gargara ve ağız çalkalama suyunu alıyoruz. Hasta bir iki yudum içme suyunu ağzına alıyor, gargara yapıp birkaç defa çalkaladıktan sonra bir kaba tükürüyor. Laboratuvarda geliştirdiğimiz araç içerisine 20 mililitre kadar sıvı koyuyoruz. Orada bulunan bir polimer hızla su ve küçük molekülleri çekerek virüsleri konsantre hale getiriyor. Böylece hem çubukla aldığımız 50 mikrolitre yerine bütün arka boğazı ve ağzı yıkayarak çok miktarda almış oluyoruz.

BURUNDAN ÖRNEK ALMAK AĞRILI VE ENFEKSİYON RİSKİ YARATIYOR

Prof. Dr Kocagöz ” Bunu ister PCR testlerinde ister antijen testlerinde kullanabiliyoruz. Bu işlem antijen testlerinin duyarlılığını yaklaşık 20 kat artırıyor. Daha fazla virüs topladığımız için umarım PCR kadar duyarlı bir test haline getireceğiz. Burundan örnek almak ağrılı bir işlem ve örneği alan kişiye enfeksiyon riski yaratmış oluyoruz. Bunun yerine şüpheli kişiye bir kap veriyorsunuz, ağzını çalkalayıp o sıvıyı kendisi veriyor. Hem de hastaneye gelen hastalarımıza en fazla yarım saat içerisinde sonucu vermiş olacağız” diye konuştu.

AVUSTURYA’DA OKULLARDA GARGARA YÖNTEMİYLE DÜZENLİ OLARAK KORONAVİRÜS TESTİ YAPILACAK

Avusturya’da çocuklar için burun ya da boğazdan örnek alınması zor olduğundan gargara yöntemi kullanılacak. Okulların başlaması ile birlikte alınan tedbirlerin işe yarayıp yaramadığını görmek için öğrencilere düzenli olarak gargara ile Covid-19 testi yapılacağı duyuruldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu