Rehber

Gözlük Takmak Koronavirüsten Korur mu ?

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, günlük yaşamlarında gözlük kullanan insanlara koronavirüse yakalanma oranının, kullanmayanlara göre 5 kat daha düşük olduğu açıklandı.

Çin’de bulunan Nanchang Üniversitesi yaptığı çalışmalar sonucunda gözlük takmanın yeni tip koronavirüse yakalanma riskini azaltılabileceğini ortaya koydu. Bilim insanları düzenli şekilde gözlük takanlara, genel popülasyona göre beş kat daha az Covid-19 teşhisi konulduğunu buldu. Araştırmacılar bulgularının, ayrıca sağlık çalışanlarının neden göz koruması takması gerektiğine dair daha fazla kanıt sağladığını açıkladı.

KORONAVİRÜSE YAKALANMIŞ TOPLAM 276 HASTA İNCELENDİ

JAMA Ophthalmology’de adlı akademi dergisinde yayınlanan çalışma için ekip, 27 Ocak – 13 Mart tarihleri arasında Covid-19 teşhisi konan 30’u gözlüklü toplam 276 hastayı inceledi. Tamamı uzağı göremeyen toplam 16 hastanın genele yüzde 5,8’lik bir oranla, günde sekiz saatten fazla gözlük takan kişiler olduğu belirtildi.

Bununla birlikte araştırmacılar, daha genel bir nüfus verisi sağlamak için Hubey eyaletinde yaşları 7 ila 22 arasında değişen öğrencilerinin yer aldığı ve bundan 10-20 yıl önce yapılan çalışmaları da derledi. Günümüzde genç ve orta yaşlı olan bu kişilerin yüzde 31,5’i miyop görme kusurları nedeniyle gözlük taktığı hesaplandı. Araştırmacılar daha sonra, gözlük takanların koronavirüs tanısı alma oranının, diğerlerine göre sayısal olarak 5,4 kat daha az olduğunu hesapladı.

Çalışmanın yazarları, “Ana bulgumuz, her gün uzun süre gözlük takan Covid-19 hastalarının nispeten nadir görülmesiydi, ki bu da günlük gözlük kullanıcılarının yeni tip koronavirüse daha az duyarlı olduğunun ön kanıtı olabilir” diye yazdı.

GÖZLÜKLER GÖZLERE DOKUNULMASINI ENGELLİYOR

Araştırmacılar, gözlüklerin “Kullanıcıların gözlerine dokunmasını engellediğini veya caydırdığını, böylece virüsün ellerden gözlere aktarılmasını önlediğini” bildirdi.

Daha önce yapılan araştırmalarda gözlerin virüsün vücuda tutunmasını sağlayan ACE-2 enzimleri ürettiğini ortaya çıkarmış, bilim insanları koronavirüsün sadece göz yüzeyinde değil aynı zamanda göz yaşında da bulunduğunu açıklamıştı.

Araştırmanın yazarları konuya ilişkin, “Gözler, yeni tip koronavirüsün insan vücuduna girdiği önemli bir kanal olarak kabul ediliyor. Sosyal ortamlarda genellikle gözlük takan günlük gözlük kullanıcıları için bu durum koruyucu bir faktör haline gelebilir, gözlere virüs bulaşma riskini azaltabilir ve uzun süreli günlük gözlük kullanıcılarının Kovid-19 ile enfekte olmamasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu