Türkiye

İmamoğlu Bakan Koca’nın Eleştirilerine Yanıt Verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın kendisine yönelik eleştirilerine bugün cevap verdi: “Bir belediye başkanı, ölüm sayısını açıklamaktan nasıl mutlu olsun? Böyle bir şey mümkün mü?” diyen İmamoğlu, “Ölüm sayılarını şeffaf açıklayan Almanya’nın ışıltısı mı kayboldu; Rusya çöktü mü?” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, yeni taksi uygulamalarıyla ilgili kararların alınacağı UKOME toplantısında öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan İmamoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisine yönelik yaptığı eleştirilerin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Dün akşam, şeffaflıkla ilgili önemli bir adım atılmıştır. Başından beri istediğimiz; verilerin şeffaflıkla paylaşılması. Şu an, İstanbul başta olmak üzere, zor durumda. Hastanelerdeki durum, insanların yakın çevresindeki hastalıkla ilgili süreç ortada. Verilere biz de hakimiz. Böylesi bir ortamda, sürecin şeffaf bir biçimde paylaşılması, tolumun daha iyi tedbir alması, daha sıkı tedbir alması konusunda adım atmalarına fırsat tanıyacak, insanlar tedirgin olacak. Şu tarafına üzülüyorum: Bir belediye başkanı, ölüm sayısını açıklamaktan nasıl mutlu olsun? Böyle bir şey mümkün mü? Biz, bu durumu açıklamaktan imtina ediyoruz; üzgünüz. Ama bundan sonra şeffaflıkla bu süreç yönetilsin. Çünkü gerçekten biz pandemiyi, şeffaf bir süreç yönetimiyle yenebiliriz. Pandemi sürecinden ancak böyle galip çıkabiliriz. Dün Rusya’da, Almanya’da ölüm sayılarının çok yüksek sayıda olduğu açılandı. Ne oldu yani Almanya’nın ışıltısı mı kayboldu? Ya da Rusya çöktü mü? Toplumla bunların paylaşılması, toplumun da süreci ciddiye almasına ve ilgililerin de bu konuyla ilgili çok daha sıkı tedbirler açıklamasına vesile olacaktır.”

”Bakan Geçmişe Dair Verileri de Açıklayacağını Söyledi, Bekliyoruz ”

“İstanbul’da, geçen senenin Kasım ayı ile bu sene arasında, son 10 günde 2 katından fazla ölüm sayısına ulaştık. Geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık yok ki. Bir tek Covid var. Yani, geçen sene ile bu sene arasında başka bir bulaşıcı hastalık varsa, açıklasınlar. İki katını aşan vefat sayısı var. Süreci şeffaf yürütsünler. Geçmişe dair verileri de açıklayacağını söyledi Sayın Bakan. Bekliyoruz, onu gördüklerinde durumun daha vahim olduğunu aslında daha iyi anlayacağız. Bu bağlamda süreci, bütün toplumun hissedeceği bir şekilde açıklayarak ve açıklıkla yönettiklerinde galip geleceğimize ve bu virüsü hep beraber yeneceğimize inanıyorum. Kapanma ve bunun gibi talepleri, bilimin bana işaret ettiği biçimiyle açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Ben, sağlık çalışanlarımıza güveniyorum. Allah, onlardan razı olsun ve bütün hastalarımıza şifa diliyorum. Umarım bir an önce bu süreci, Covid’i mağlup ederiz ve normal günlere hep beraber kavuşuruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu