Dünya

İngiltere, Türkiye’den Gelenlere 14 Gün Karantina Uygulayacak

İngiltere, şok bir hamleyle bu akşam Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkardı ve yeniden “karantina uygulanacak ülkeler” arasına ekledi. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, “Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz çünkü T.C. Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını uluslararası örgütlerden farklı şekilde tanımlıyor” şeklinde konuştu.

İngiltere seyahat koridoru oluşturduğu ülkeler listesini güncelleyerek Polonya ve Türkiye’yi listeden çıkardı, bu ülkelerden gelen yolculara ise 14 gün süreyle karantina zorunluluğu getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Grant Shapps

3 Ekim Cumartesi günü İngiltere’ye yerel saatle 04:00 itibarıyla Türkiye’den gelenler, evlerinde ya da adresini bildirecekleri yerde 2 haftalığına karantinada kalmayı kabul etmiş sayılacaklar. Karantinanın ihlali halinde ise ihlal edene 10.000 Pound idari para cezası uygulanacak.

Shapps sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Türkiye’yi listeden çıkarıyoruz çünkü Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle ülkeyle ilgili risk değerlendirmemizi güncelledik” dedi.

BAKAN KOCA VAKA-HASTA AYRIMIYLA İLGİLİ NELER SÖYLEMİŞTİ ?

Vaka sayısı ile hasta sayısı arasındaki karışıklığa da açıklık getirmek istediğini belirten Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor” dedi.

Bu gruptakilerin salgın açısından birinci derecede önemi olmadığını söyleyen Bakan şöyle devam etti: “Test sonucu pozitif çıkan her bir kişi bir vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen taşıyıcılardır. Bir kısmını evde önemli bir kısmını da hastanede takip ve tedavi ediyoruz. Hasta kelimesi ile testi pozitif çıkmış vakanın anlamı aynı değildir.”

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ NE DEDİ ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu