Rehber

İşyerinde Maske Takmazsam İşten Atılır mıyım ? İşsizlik Ödeneği Alır mıyım ?

Koronavirüs salgın sürecinde İşyerinde veya servis aracında maskemi takmazsam, düzgün takmazsam ne olur ? Kovulur muyum ? İşverenin hakları nelerdir ? Atıldıktan sonra İşsizlik ödeneğine başvurabilir miyim ? Cevapları için aşağı kaydırın.

Bu Hassas Süreçte Ne Yapılmalı ?

Kamu veya özel sektörde çalışanların koronavirüs döneminde iş yerleri ve servis araçlarında maske, siperlik gibi koruyucu tıbbi ekipmanları usulüne uygun takmaları gerekiyor. Maskeyi ağız ve burnu tam kapatacak şekilde takmayıp, çenesinin altında indirenler veya hiç takmamakta ısrar edenler işlerini kaybedebilir ve işsizlik ödeneğinden mahrum kalabilirler.

Yasa Bu Konuda Ne Diyor ?

İş Kanunu’nun 25. maddesinin 1. fıkra 2. bendine göre, “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” ile “İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi” işverene sözleşmenin tek taraflı derhal feshi hakkını tanır.

Maske veya siperliği iş yerinde veya servis aracında usulüne uygun şekilde takmayan işçi, uyarılmasına rağmen aynı tavrı sürdürmeye devam etmesi halinde ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeksizin iş akdi tek taraflı feshedilir. İşçi ayrıca işsizlik ödeneğine başvurma hakkını da kaybeder.

Testi Pozitif Çıkan Kişi İşe Gelirse Ne Olur ?

PCR testi pozitif çıkan işçinin işe gelmesi de diğer işçilerin sağlığını tehlikeye atmak anlamına geldiğinden, bunu yapanlar tazminatsız atılma durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Kovid-19 tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar hem işverenin, hem de işçilerin yükümlülüklerine dikkat etmesi gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Ne Diyor ?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 19. maddesi uyarınca, çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda öncelikle kendi sağlıklarını korumakla yükümlü bulunuyor. Çalışanlar ayrıca hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların da sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüler. Bu kapsamda, Kovid-19 hastalığı ile ilgili olarak iş yerinde alınan tedbirlere uymak ve bu konuda verilen emir ve talimatları uygulamak zorundalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu